Apie projektą GLORY I (2009)

Istorija

Idėja daryti tokio tipo eksperimentą kilo 2008-ųjų vasarą. Atsitiktinai radau vieną amerikiečių tinklapį, kuriame buvo pateiktos stulbinančio grožio nuotraukos, darytos fotoaparatu, pritvirtintu prie didžiulio aukštyn kylančio helio baliono.

Iš pirmo žvilgsnio viskas pasirodė labai paprasta: tereikia didelio baliono, helio, fotoaparato ir kokio nors sekimo prietaiso, kuriuo galėčiau surasti paleistąją įrangą ir peržiūrėti nuotraukas.

Maniau, kad projektą baigsiu per keletą mėnesių ir, pirminiais skaičiavimais, viskas kainuos apie 600 litų. Deja, taip tik pasirodė. Kuo toliau, tuo išleista pinigų suma didėjo, ir užtrukau ne keletą mėnesių, o daugiau kaip metus. Tačiau nei kiek dėl to nepasigailėjau. Atvirkščiai – kuo toliau, tuo darėsi įdomiau. Kuo daugiau viską tobulinau, tuo labiau didėjo noras kuo greičiau išbandyti savo kūrinį.

GLORY I

Tikslas

Daugelis klausia, kokiu tikslu įdėjau tiek daug darbo ir pinigų dėl nuotraukų, kurias galima rasti internete. Atsakysiu taip: esmė ne nuotraukos. Tai mano pirmasis projektas, kuris apėmė tiek daug mokymosi aspektų: pradėjau nuo programinės įrangos, radijo sekimo sistemų inžinerijos, baigiau fotografija ir tinklapio programavimu. Tiesiog smagu projektuoti, kažką kurti.

Ruošdamas pirmąjį skrydį, nenorėjau perkrauti įrangos, todėl apsiribojau tik keliais dalykais. Didelis helio pripildytas balionas turėjo pakelti zondą į maždaug 33 km aukštį ir ten sprogti, o visa įranga – saugiai nusileisti parašiutu ant žemės. Skrydžio metu turėjo būti daromos nuotraukos, o zondo padėties koordinatės siunčiamos į nešiojamąjį kompiuterį. Zondui nusileidus, reikėjo nuvykti į nusileidimo vietą, išardyti jį ir peržiūrėti nuotraukas.

Dar vienas tikslas buvo tiesiog gerai praleisti laiką, gauti savo apylinkių nuotraukas iš ypač didelio aukščio, kažką nauja išmokti.

Projektas visiškai nekomercinis – jokios materialios naudos iš to neturiu. Viską dariau vien iš entuziazmo, savo malonumui.

Kosmosas

Oficialiai kosmosas prasideda maždaug 100 km aukštyje. Mano balionas pakilo į 33 km aukštį, kitaip vadinamą stratosferą. Todėl sakyti, kad nuotraukos darytos iš kosmoso, moksliškai būtų netikslu. Tačiau tokiame aukštyje atmosfera yra neįtikėtinai reta, dangus visiškai juodas, o horizonte matomas žemės išlinkimas ir ryškus mėlynas atmosferos sluoksnis. Temperatūra ten nukritusi maždaug iki –60 °C, o ultravioletinė saulės spinduliuotė labai didelė – sąlygos beveik tokios pat, kaip ir atvirame kosmose.

Palygindamas galiu pasakyti, kad keleiviniai lėktuvai skraido maždaug 10 km aukštyje, t.y. tris kartus žemiau negu mano balionas.

Projekto įranga

Balionas

Įrangai pakelti į 33 km aukštį pasirinkau meteorologinį balioną. Šie balionai naudojami kartu su specialiais vienkartiniais radiozondais, kuriais skirtingame aukštyje matuojami įvairūs atmosferos parametrai: temperatūra, oro slėgis, vėjo greitis, kryptis ir t.t.

Pasaulyje yra dvi pagrindinės firmos, gaminančios šiuos balionus: „Totex“, priklausanti japonams ir JAV firma „Kaymont“. Nutariau naudoti „Totex“ balioną, nes jis pasirodė kokybiškiausias: gamybai naudojamas storesnis latekso sluoksnis ir pats balionas yra lygesnis dėl kitokios gamybos technologijos.

Parašiau elektroninį laišką „Totex“ firmos administracijai ir gana greitai gavau atsakymą iš jų atstovų Suomijoje. Susitarus ir atlikus mokėjimą, po poros savaičių kurjeris pristatė prekę. Kainavo apie 200 litų. Tai buvo mano pirmasis internetu pirktas daiktas iš užsienio.

Meteorologinis balionas

„Totex“ TX1200 balionas – tai 1,2 kg sveriantis latekso gabalas, pritaikytas pakelti 1050 g sveriantį radiozondą ir susprogti 34,2 km aukštyje. Optimaliausia, kai balionas kyla 320 m/min. greičiu. Deja, mano zondas svėrė apie 1700 gramų, todėl balioną teko truputį perpildyti, kad būtų pasiektas optimalus kilimo greitis. Dėl to šiek tiek sumažėjo maksimalus pakilimo aukštis.

Kylant į viršų, oro slėgis mažėja, todėl baliono viduje esančių dujų slėgis tą balioną maždaug 34 km aukštyje susprogdina – pasiekiama baliono pūtimosi riba. Paleidimo metu baliono skersmuo buvo maždaug 2 metrai, o sprogimo metu (neįtikėtina!) – net 9,1 metro skersmens!

Vandenilis

Vandenilis – lengviausios dujos visatoje, du kartus lengvesnės ir maždaug tris kartus pigesnis už helį. Būtent dėl to šias dujas pasirinkau meteorologiniam balionui užpildyti. Iš firmos „ELME MESSER GAAS“ už 200 litų nusipirkau 50 litrų talpos dujų balioną. Jame buvo 8,9 m3 dujų – du kartus daugiau negu man reikėjo.

Vandenilis

Daugelis žino, kad vandenilis yra labai degus, o susimaišęs su deguonimi netgi sprogus. Tačiau nekreipiau į tai dėmesio: prieš tai buvau paleidęs nemažai vandenilio pripildytų balionėlių ir įsitikinau, kad jis nėra toks pavojingas, kaip norima parodyti.

Parašiutas

Kad krisdamas zondas nesudužtų, naudojau parašiutą. Saugiausia būtų buvę imti kuo didesnio skersmens parašiutą, kad kritimo greitis būtų kuo mažesnis, tačiau dėl to zondas galėjo nuskristi dar didesnį atstumą nuo paleidimo vietos, kas nėra labai gerai. Nusprendžiau, kad optimaliausias kritimo greitis – apie 20 km/h, todėl apskaičiavau, kad 1,7 kg sveriančiam zondui reikia maždaug 120 cm skersmens parašiuto.

Sumokėjęs apie 100 litų, beveik po mėnesio gavau „Rocketman“ firmos parašiutą, pagamintą iš specialaus neplyštančio armuoto „Ripstop“ nailono. Parašiutas kiek neįprastas – tik su keturiomis virvėmis, tačiau tai sumažino jų susipainiojimo tikimybę.

Parašiutas

Parašiutas

Korpusas

Korpusas – viena svarbiausių zondo dalių. Jis turėjo apsaugoti įrangą nuo ypač blogų aplinkos sąlygų: dėl atmosferos turbulencijos zondas turėjo būti nuolatos kratomas, veikiamas didelio šalčio ir labai mažo atmosferos slėgio. Negana to, nusileidimo metu turėjo išlaikyti stiprų smūgį į žemę. Neatmečiau tikimybės, kad zondas gali nusileisti į ežerą, todėl korpusas turėjo būti nepraleidžiantis vandens ir neskęstantis.

Korpusą išpjoviau iš specialaus putplasčio, skirto pastatams šiltinti. Pjoviau su įkaitusia nichromine viela – tik taip pavyko tiksliai ir lygiai išpjauti reikiamo dydžio sieneles. Viską suklijavau su specialiais putplasčio klijais. Taip gavau labai sandarią ir gerai nuo šalčio apsaugančią dėžutę – zondo korpusą. Vienoje dėžutės pusėje įklijavau servo variklį ir įvorę ašiai įstatyti.

Korpusas

Dėžutės vidų išklijavau blizgančia lipnia juosta, kuri atspindi infraraudonuosius spindulius. Kad zondo dėžutė, pakilusi į beveik visišką vakuumą, nesprogtų, padariau mažą skylutę, kurią užklijavau medžiagos skiautele. Tai apsaugojo dėžutės turinį nuo drėgmės, tačiau leido orui lengvai patekti į dėžutę ir iš jos.

Blizganti lipni juosta veikia kaip ekranas, todėl GPS imtuvą ir antenos jungtį teko įklijuoti virš jos.

Dangtis

Zondo apačioje priklijavau iš porolono iškirptas pagalvėles. Jos turėjo sumažinti smūgį nusileidimo metu.

Pagalvėlės

Fotoaparatui padariau atskirą dėžutę.

Fotoaparato dėžutė

Fotoaparato dėžutė

Baterijos

Skrydžio metu energiją įrangai teikė baterijos. Kadangi zondo viduje temperatūra galėjo nukristi iki –60 °C, tai įprastos baterijos ar akumuliatoriai būtų nustoję veikti. Yra tik keletas rūšių baterijų, kurios gali veikti tokioje temperatūroje. Iš pradžių bandžiau nusipirkti Li-SO2 nekraunamų baterijų, kurios naudojamos karinėje pramonėje ir gali veikti žemoje (iki –60 °C) temperatūroje. Tačiau už šias baterijas, kurios vis tiek po skrydžio būtų daugiau nepanaudojamos, būčiau sumokėjęs apie 600 litų.

Galiausiai suradau tinkamą alternatyvą – „Energizer L91“ nekraunamas AA ličio baterijas. Tai yra Li-FeS2 baterijos, galinčios veikti –40 °C temperatūroje, labai lengvos ir turinčios labai didelį energijos kiekį. Ir geriausia, kad kaina daug mažesnė nei Li-SO2. Už maždaug 140 litų iš Anglijos nusipirkau 18 tokių baterijų. Palyginus su paprastomis baterijomis, jų kaina gana didelė – vienas „pirštelis“ kainavo apie 8 litus, tačiau nebuvo kitos pigesnės alternatyvos. Visos baterijos buvo sujungtos nuosekliai. Taip pasigaminau 27 V maitinimo šaltinį savo zondui.

Energizer L91

Kompiuteris

Įtampos stabilizatoriai

Zondo įrangai reikėjo skirtingų įtampų maitinimo šaltinių: 3,3 V fotoaparatui, 5 V mikrokontroleriui ir servo varikliui ir 12 V siųstuvui, GPS imtuvui ir sirenai. Pradžioje planavau naudoti paprastus 78* serijos stabilizatorius, tačiau, kaip vėliau pastebėjau, jie čia visiškai netinkami – labai mažas naudingumo koeficientas. Todėl paieškojęs radau tokius, kurių n.k. siekia apie 95 %. Tai yra „buck“ tipo įtampos stabilizatoriai. Pasirinkau „National Semiconductor“ gaminį LM2670. Tris tokias detales užsisakiau iš „Digi-Key“ katalogo. Stabilizatorius sulitavau į vieną bendrą (pagrindinę) zondo plokštę.

Mikrokontroleris

Mikrokontroleris – pagrindinė dalis, zondo smegenys. Jis sujungia visus išorinius prietaisus į vieną bendrai funkcionuojantį robotą ir sinchroniškai juos valdo.

Kadangi tai buvo pirma rimtesnė mano pažintis su mikrokontroleriais, dėl programavimo paprastumo nusprendžiau naudoti „Arduino Duemilanove“ platformą. Nors galima buvo nusipirkti patikrintą ir puikiai funkcionuojančią programavimo plokštę su į mikrokontrolerį specialiai įkeltu „bootloader“ (pradinės paleisties programa), vis tiek pats pagal rastas schemas suprojektavau ir pagaminau plokštes. Iš Amerikos atsisiunčiau keletą „ATMEGA168“ mikroschemų. Į jas su taip pat savadarbiu USB Tiny ISP programatoriumi įkėliau reikalingus programavimui „bootloader“.

ATMEGA168

USB Tiny ISP

Užuot konstravęs visą „Arduino Duemilanove“ plokštę, pasidariau tik USB–UART dalį. Namų sąlygomis pagaminau labai smulkią plokštę ir įlitavau mikroschemą, kurios tarpai tarp kojelių – 0,2 mm.

Arduino Duemilanove

Kad galėčiau užprogramuoti mikrokontrolerį ir patikrinti, kaip veikia mano programa, viską montavau ant maketavimo plokštės. Labai patogus dalykas, leidžiantis greitai padaryti gaminio prototipą.

Maketinė plokštė

Per keletą dienų paruošiau kaip reikiant funkcionuojančią programą. Mikrokontrolerio programavimas pasirodė daug lengvesnis, nei iš pradžių maniau.

Užprogramavau taip, kad mikrokontroleris zonde atliktų šias pagrindines funkcijas:

  1. Įjungimo metu patikrintų, ar veikia servo variklis.
  2. Pats įjungtų fotoaparatą, parengtų visus reikalingus fotografavimo nustatymus.
  3. Lauktų mygtuko, pradedančio fotografavimą, paspaudimo.
  4. Pasuktų fotoaparatą apačion ir padarytų 3 nuotraukas, paskui pasuktų fotoaparatą į šoną ir padarytų 6 nuotraukas, tada pasuktų fotoaparatą į viršų ir padarytų 2 nuotraukas. Ciklą nuolatos kartotų.
  5. Kiekvieną nuotrauką padarytų kas 8 s.
  6. Padaręs 1260 nuotraukų ir užpildęs 2 GB atminties kortelę, fotoaparatą išjungtų.

Programavimas

Zondo kompiuteris

Zondo kompiuteris

Sekimo sistema

GPS ir siųstuvas

Norėdamas surasti savo nusileidusią įrangą, turėjau pagaminti kokią nors sekimo sistemą, galinčią veikti ypač dideliais atstumais. Pradžioje planavau naudoti GSM sekimo sistemą, kuri iš palydovų priimtas koordinates siųstų SMS žinutėmis į mano telefoną. Deja, šis variantas netiko dėl kelių priežasčių: pirma, GSM nustoja veikti jau poros kilometrų aukštyje, todėl beveik viso skrydžio metu neturėčiau jokių duomenų apie zondo buvimo vietą, antra, balionas gali nusileisti už GSM ryšio zonos ribų, dėl ko visa įranga galėtų būti prarasta.

Dėl šių priežasčių nusprendžiau naudoti kitokį variantą – koordinates siųsti radijo bangomis tiesiai į nešiojamąjį kompiuterį. Iš Amerikos už maždaug 500 litų nusipirkau „Micro-Trak MT 8000FA“ siųstuvą.

Micro-Trak MT 800FA

Siųstuvas turi integruotą TNC kontrolerį. Kontroleris GPS koordinačių sakinius, gautus iš GPS imtuvo, užkoduoja APRS formatu ir perduoda siųstuvui, kuris visą tą užkoduotą informaciją išsiunčia radijo bangomis.

TNC kontrolerį prijungus prie kompiuterio, galima keisti nemažai visokių parametrų: siunčiamų koordinačių formatą, siuntimo dažnį, perduodamą papildomą informaciją ir t.t. Siųstuvo galia gana nemaža – gali siekti net 10 W. Vis dėl to ją sumažinau iki maždaug 1 W, nes, nors atstumai ir dideli, radijo bangoms sklisti nėra jokių kliūčių. Būtent dėl to, kai mano balionas buvo 33 km aukštyje, siųstuvo siunčiamos koordinatės buvo girdimos net Helsinkyje – maždaug 700 km atstumu nuo zondo. Tačiau siųstuvui nusileidus ant žemės, atstumas sumažėjo iki 1–2 km.

Užprogramavau, kad siųstuvas kas pusę minutės siųstų standartinius koduotus $GPRMC sakinių paketus. Taip galėjau matyti didelės rezoliucijos zondo buvimo koordinates, baliono judėjimo greitį, judėjimo kryptį ir stebėti, ar GPS imtuvas turi ryšį su palydovais.

Standartiniai GPS imtuvai nustoja veikti maždaug 24 km aukštyje. Mano zonde buvo įmontuotas „Garmin“ firmos GPS 35 HVS imtuvo modelis, galintis veikti net tokiame aukštyje, į kurį pakilo balionas. Nors šio „Garmin“ imtuvo jautrumas nėra toks didelis, kaip naujosios kartos „SiRFstar III“ imtuvų, tačiau vis dėl to pakankamas.

Garmin GPS 35 HVS

Deja, dar kurį laiką „pažaidęs“ su siųstuvu, testuodamas sistemą, netyčia jį sudeginau. Per klaidą prie vienos siųstuvo TNC mikroschemos kojelės vietoje 5 V prijungiau 12 V. Užgesę šviesos diodai parodė: nieko gero. Teko pirkti naują mikroschemą...

Mikroshema

Priėmimo stotis

Siųstuvo siunčiamas koordinates reikėjo kaip nors priimti ir atkoduoti. Tam reikalui nusipirkau labai kokybišką „Yaesu VX-170“ raciją, veikiančią 2 metrų bangų ruože: norėjau garantuoti, kad sekimo sistema manęs nenuvils.

Yaesu VX-170

Racijos garso išėjimą per izoliacinį transformatorių prijungiau prie kompiuterio garso įėjimo. Gautus koordinačių paketus atkodavau AGWPE programa. Koordinates suvedžiau į neseniai pirktą nešiojamą „Garmin Oregon 300“ navigaciją. Šiuo atveju ji labai pagelbėjo – rodydavo trumpiausią ir greičiausią kelią iki baliono buvimo vietos. Taigi per daug neatsilikdamas galėjau judėti prie numatomos zondo nusileidimo vietos.

Antenos

Siųstuvui reikėjo mažos, kokybiškos antenos, kurios stiprinimo koeficientas būtų lygus 0 dBi. Nusileidęs ant žemės zondas gali nuvirsti ant bet kurio šono, dėl to norėjau, kad antena neturėtų jokio kryptingumo ir radijo bangos sklistų vienodai į visas puses. Taip pat maksimali antenos spinduliuojama galia turėjo būti ne mažesnė kaip 10 W. Pasirinkau japonų firmos „Diamond“ gaminį SRH701.

Diamond SRH701

Racijai (imtuvui) reikėjo naujos išorinės antenos, kurią galėčiau pritaisyti ant automobilio stogo, todėl ta, kuri buvo pridėta prie racijos, visiškai netiko. Nusipirkau magnetu priklijuojamą 2 dBi stiprinimo koeficientą turinčią anteną. Ji nebuvo tokios puikios kokybės kaip siųstuvo, tačiau šiuo atveju puikiai atliko savo paskirtį.

Antena

Fotoaparatas

Kadangi nebuvau visiškai tikras, kad visa mano įranga veiks be priekaištų ir zondą pavyks surasti, didelių investicijų į fotoaparatą nedėjau. Dar iki projekto buvau gavęs dovanų seną „Minoltą“ – veikiančią, bet ne visai taip, kaip turėtų. Problema buvo ta, kad per ilgą laiką susidėvėjo kai kurie mygtukai ir nebuvo galima įjungti tam tikrų fotoaparato funkcijų.

Nepaisant fotoaparato amžiaus, nuotraukų kokybė buvo dar ganėtinai gera. Žinojau, kad paties skrydžio nuotraukos nebus ypač ryškios, tačiau vis tiek geriau nei nieko. Tikėjausi, kad iš visų padarytų nuotraukų atminties kortelėje rasiu bent 10 tikrai kokybiškų ir ryškių.

Į fotoaparatą įdėjau 2 GB talpos SD atminties kortelę, kurioje telpa 1260 nuotraukų. Nors buvo įmanoma nuotraukas siųsti radijo bangomis, šios idėjos atsisakiau, nes tokia sistema įrenginio kainą būtų beveik padvigubinusi, be to, radijo bangomis gautų nuotraukų kokybė būtų buvusi tiesiog apgailėtina. Reikėtų labai sudėtingos ir brangios sistemos, kad tokiais milžiniškais atstumais būtų galima perduoti bent patenkinamos kokybės nuotraukas.

Fotoaparatą išardžiau, norėdamas prijungti prie visos sistemos. Deja, bandydamas atidaryti dangtelį, iš karto sulaužiau jungtį, prie kurios jungėsi visi mygtukai. Pabandęs pataisyti, sugadinau dar ir mygtukų laidus. Todėl galiausiai išvis jų atsisakiau. Nusipirkau dvi tokias pat jungtis ir FTP kabelį. Viską sulitavau, prijungiau ir labai apsidžiaugiau, kad viskas veikia taip, kaip tikėjausi.

Fotoaparatas

FTP jungtis

Fotoaparatą prie mikrokontrolerio jungiau naudodamas optoporas. Taip jis buvo fiziškai atsietas nuo visos įrangos ir fotoaparato gedimo atveju nebūtų pažeista likusi sistema.

Norėdamas, kad fotoaparatas dar labiau taupytų energiją ir mažiau svertų, atsisakiau keleto dalykų: pašalinau blykstę ir visą schemą, reikalingą jai valdyti, baterijų jungtis, ekraną ir realaus laiko laikrodį su baterija. Priekinio fotoaparato dangtelio išvis nedėjau, nes jis man būtų trukdęs prijungti mikrokontrolerį, be to, tai irgi papildomas svoris.

Tikėdamasis bent truputį pagerinti nuotraukų kokybę ir apsaugoti fotoaparatą nuo vandens, jei vis dėl to zondas nusileistų į ežerą, ant fotoaparato dėžutės priešais objektyvą priklijavau ultravioletinių spindulių filtrą. 33 km aukštyje ozono sluoksnis jau seniai būna pasibaigęs, todėl UV spinduliuotė yra labai didelė. Dėl to stipriai sumažėja nuotraukų kokybė – jose matoma dulksna, ir dėl to mažėja vaizdo kontrastastingumas bei ryškumas.

UV filtras

Paleidimas

Nors ir labai stengiausi suspėti balioną paleisti vasarą, tačiau nepavyko – viskas dažniausiai užima daugiau laiko, nei būna planuota. Labiausiai bijojau, kad visa įranga gali nusileisti Baltarusijoje, juk nuo mano namų iki artimiausios jos sienos – vos 20 km. Balioną reikėjo leisti tokiu oru, kada ne tik mažai debesuota, bet ir vėjas pučia nuo Baltarusijos – iš rytų, pietryčių. Tačiau blogiausia, kad rudenį toks oras tikrai būna ne kas dieną.

Todėl ilgiau nelaukdamas viską paruošiau ir, patestavęs įrangą, apsižiūrėjęs numatomus orus, ryžausi paskelbti paleidimo datą – 2009-ųjų rugsėjo 9-ąją. Balioną planavau paleisti ryte, kada dar nepakilęs vėjas, be to, norėjau, kad tą dieną dar liktų laiko ir balionui surasti.

Likus dienai iki paleidimo, mokykloje paprašiau mokytojų, kad išleistų iš kitos dienos pamokų. Mokytojai sutiko. Parėjęs namo iš karto pradėjau galutinį visos sistemos patikrinimą. Dar kartą peržiūrėjau, ar viską turiu paruošęs. Norėjau, kad atsikėlęs ryte turėčiau kuo mažiau darbo: užtektų tik sujungti įrangą, užpildyti balioną ir viską paleisti.

Labai džiaugiausi, kad pagaliau visa sistema veikia taip, kaip turėtų. Vakare beliko tik iki galo sukonfigūruoti programinę nešiojamojo kompiuterio įrangą. Surašęs visas reikalingas programas dar kartą nuėjau į dirbtuves, kur gulėjo zondas, sujungti ir pažiūrėti, ar kompiuteris priima ir atkoduoja koordinates. Tačiau vos tik prijungęs laidelius prie baterijos išgirdau kažkokį įtartiną šnypštimą, o iš dėžutės pakilo įtartinas dūmelis... Iš praktikos žinojau – dūmelis nieko gero nežada... Per neapsižiūrėjimą sumaišiau pliusą su minusu... Gal atrodo juokinga, tačiau tada pirmą kartą patyriau tą tikrai nemalonų jausmą, kai taip sunkiai ir ilgai ruošiantis lemiamai dienai, paskutinę akimirką per klaidą viskas ima ir sugriūna. Buvo gaila ne detalių ar pinigų, o kad trūko tiek mažai iki ilgai lauktojo paleidimo.

Kurį laiką labai garsiai pasikeikęs, ryžausi atidaryti zondo dėžutės dangtelį ir pažiūrėti, kiek ten tos įrangos sudegė. Bet kuriuo atveju žinojau – paleidimas atšaukiamas. Iš pirmo žvilgsnio kažko akivaizdžiai sudegusio nesimatė, tačiau apžiūrėjęs įdėmiau pastebėjau, kad visi trys įtampos stabilizatoriai įskilę ir aprūkę. Dar buvo nudegę keli plokštės takeliai, perdegęs saugiklis. Jau buvo aišku, kad maitinimo blokas sugedęs. Labiausiai nerimavau, kad tai dar galėjo pakenkti siųstuvui arba fotoaparatui – tokiu atveju projektas jau būtų žlugęs... Tačiau patikrinęs bent kiek nudžiugau – likusi įranga nepažeista.

Susitaikęs su nuostoliais, jau kitą dieną užsakiau naujas detales. Rugsėjo 16 d. jos gulėjo ant mano stalo. Iš karto nuskubėjau kuo greičiau taisyti įrangą. Vienos dienos darbas, – ir viskas vėl veikė. Vis nerimavau, kad jau nebebus tinkamo oro paleisti. Tačiau meteorologinės prognozės rodė, kad artimiausią sekmadienį, rugsėjo 20 d., numatomas neblogas oras. Pradėjau vėl ruoštis, tik šį kartą stengiausi viską daryti dar atidžiau.

Įranga

Įranga

Sekmadienio rytą atsikėliau gana anksti – norėjau suspėti balioną paleisti ryte, apie 9 h. Oras buvo puikus, beveik nė vieno debesėlio, nei trupučio vėjo. Po truputį pradėjo rinkis draugai, net parasparniu atskrido – pastiprinimas iš oro. :) Vis dėlto pasiruošimas, įrangos jungimas, baliono užpildymas užtruko kiek ilgiau nei tikėjausi. Viskas vyko gana sklandžiai, tik užklijavęs fotoaparato dėžutės dangtelį pamačiau, kaip stipriai pradėjo rasoti UV spindulių filtras. Visiškai nebuvau to numatęs. Teko su atsuktuvu atplėšti priklijuotą filtrą ir leisti be jo.

Parasparnis

Į balioną prileidom apie 4,1 m3 dujų. Balionas atrodė tikrai įspūdingai. Dujas leidom tol, kol balionas pradėjo kelti 3,4 kg sveriantį balastą – tai buvo rodiklis, kad dujų kiekis pakankamas. Numatomas kilimo greitis turėjo būti apie 350 m/min.

Baliono pildymas

Baliono pildymas

Meteorologinis balionas

Meteorologinis balionas

Viską dar kartą patikrinę, pririšę parašiuto, zondo virves, buvome pasiruošę paleisti balioną. Galiausiai paleidimas įvyko: 10:51 val. visas įrenginys gana dideliu greičiu šovė į viršų ir išnyko danguje...

Skrydis

Paieškos

Paleidę iš karto sėdome į mašiną ir iš lėto keliavome paskui balioną. Nors orų prognozės rodė, kad vėjo kryptis pietinė ir greitis daugiausiai turi siekti 2 m/s, tačiau vos paleidus tapo aišku, kad ten, viršuje, sąlygos visiškai kitokios. Balionas, darydamas lanką, pradėjo skristi į pietryčius – link artimiausios Baltarusijos sienos. Kai zondas kabojo virš Pabradės, supratau, kad nusileis Baltarusijoje. Netrukus balionas pasiekė sieną ir, labai nuo jos nenutoldamas, keliavo pietų kryptimi. Kai buvau Nemenčinėje, signalas pastebimai pradėjo silpnėti, kol pagaliau 13:01 val. visai dingo. Supratau, kad zondas nusileido. Deja, nusileido Baltarusijoje – apie 15 km nuo pasienio. Kartu su atminties kortele, kurioje buvo visos nuotraukos iš oro... Skrydis truko palyginus neilgai – 2 val. 10 min. – buvo parinktas didelis kilimo greitis ir palyginus nedidelis parašiutas. Tačiau labiausiai nustebino tai, kad balionas per tokį trumpą laiką įveikė net 65 km atstumą. Paskaičiavus išeina, kad vidutinis horizontalusis jo greitis danguje buvo net 8 m/s.

Skrydžio trajektorija:

Gana greitai pavyko rasti žmogų, turintį Baltarusijos vizą ir galintį pabandyti ten surasti mano įrangą. Jau tą pačią dieną Viktoras vaikščiojo tenykščiame miške, ieškodamas nusileidusio baliono. Tačiau surasti nepavyko – paskutinės koordinatės buvo atėjusios ne iš nusileidimo vietos, o gautos tada, kada balionas dar buvo kelių šimtų metrų aukštyje. Nors planavome dar patys pasidaryti vizas ir nuvažiavę bandyti ieškoti, tačiau nusprendėme, kad geriau nereikia. Baltarusija – ne ypač draugiškai nusiteikus valstybė, ir keli lietuviai, pasienio ruožo miške su GPS navigacijomis, žemėlapiais ir racijomis ieškantys kažkokio neva iš dangaus nusileidusio baliono su fotoaparatu, tikrai sukeltų nemažą įtarimą. Tada jau gali nutikti taip, kad kurį laiką apskritai nebus įmanoma daryti jokių eksperimentų...

Tačiau vis dar turiu viltį atgauti savąją įrangą su visomis nuotraukomis iš oro. Ant zondo šono buvo užklijuotas lapukas, kuriame parašyti mano kontaktiniai duomenys. Vis dėlto tikimybė, kad radęs žmogus grąžins – labai maža...

Zondas

DUK

Kodėl paleidimas vyko taip arti Baltarusijos pasienio?

Nesiekiau pasirodyti ar pakliūti į rekordų knygas. Dariau projektą, nes buvo įdomu, nuotraukose norėjau matyti savo ežerų kraštą, kuris jau iš parasparnio aukščio gražiai atrodo. Be to, iš kiemo leisti daug patogiau – atsiradus netikėtam gedimui, jį galima labai greitai pašalinti, nes namie turiu visus reikalingus įrankius. Taip pat visiems netoliese gyvenantiems draugams buvo daug patogiau atvykti į paleidimo vietą.

Nors ir mąsčiau apie galimą baliono nusileidimą Baltarusijoje, tikrai nesitikėjau, kad taip ir įvyks. Balioną norėjau paleisti tada, kada vėjas pūs nuo Baltarusijos. Tačiau, kaip matote, tai nepasiteisino – pritrūko patirties. Dabar jau žinau, ir kitą kartą šios klaidos nekartosiu – balioną leisiu iš Lietuvos vidurio.

Ar tai nėra pavojinga keleiviniams lėktuvams?

Kad skrydžio metu balionas susitiks su lėktuvu tame pačiame aukštyje, toje pačioje vietoje tuo pat metu, tikimybė yra neįtikėtinai maža – praktiškai prilygsta meteorito susidūrimui su kokiu nors orlaiviu. Tačiau ir tokiu atveju rizika minimali, nes lėktuvas savo radare mano balioną galėtų užfiksuoti – zonde buvo nemažai metalo, o korpusas išklijuotas aliuminio folija.

Ar bus projekto tęsinys?

Taip, dabar visiškai tuo neabejoju, GLORY II tikrai bus! Pasistengsiu nekartoti klaidų ir viską dar tobuliau pagaminti bei dar įdomiau aprašyti. Visiškai nesitikėjau sulaukti tokio didelio Jūsų susidomėjimo, tai mane labai paskatino tęsti pradėtą darbą toliau. Ačiū!

Padėkos

Norėčiau padėkoti žmonėms, be kurių pagalbos tikrai nebūčiau išsivertęs:

GLORY I komentarai

Eduardas
Šaunuoliai :)
Tik...Lukošenka pamanys, kad tai šnipinėjimo įranga :)))
2012-01-16, 18:21:17
von
Laukiam atnaujinimo :) daznai cia uzeinu su viltimis pamatysikazka naujo,smalsumas ir laukimas mane zudo :D
2011-12-26, 15:49:55
Ernestas Kalabuckas
Nenumirė, tik neturiu šiuo metu laiko atnaujinti.
2011-11-10, 09:32:54
Paulius
Pradedu manyti, kad sitas saitas numire... paskutinis pranesimas is kurejo gautas pries 2 menesius...
2011-11-09, 20:22:02
123456
Laabai laukiam nuotrauku su aprasymu!!!!!
2011-10-26, 19:21:44
Kirwis
As ir laukiu pasirodant "GLORY II" foto :-) gaila kad "GLORY I" nepavyko rasti...
2011-10-24, 09:04:38
Mažęę
O kodėl nėrą kosmoso nuotraukų ? :D
2011-10-06, 20:23:06
Ernestas Kalabuckas
Negaliu tiksliai pasakyt. Prasidėjo mokslai Vilniuje - atsirado naujų darbų. Pasistengsiu kuo greičiau.
2011-09-24, 14:36:31
KestasL
O kada galima tikėtis tokio pat išsamaus GLORY II aprašymo, su visomis nuotraukomis? :)
2011-09-23, 08:27:59
gintaras
gaila kad nepavyko surast zondo.startas puikus.
2011-09-18, 12:51:11
Ernestas Kalabuckas
GLORY I zondo rasti nepavyko, tačiau GLORY II skrydis buvo visiškai sėkmingas.
2011-09-11, 00:11:59
Vytenis
Gal pavyko rasti zonda?
2011-09-10, 14:54:58
Владимир
Здравствуйте, Эрнест, отличная работа !
А для повышения безопасности Вы можете использовать обычный уголковый отражатель из фольги - весит граммы а видно на радаре далеко .
2011-08-28, 21:56:54
Rimas
Dziaugiames draugu tarpe turint Gagarino pasekeja. Linkime sekmes!!!!
2011-08-25, 18:03:04
Deivis
Saunuolis taip ir toliau :)
2011-08-24, 09:11:43
saunu
bent anglu ar rusu kalba kita karta uzrasyk ir koda telefono rasyk +370 visada kitaip nepriskambins,nu dar emaila palikt ten galetum:) saunus projektas,paciam minciu kile buvo,jei litu atsiras tikrai bent prie glory 3 jei bus kada dasimesiu
2011-08-17, 17:42:24
Saulius
Ispudinga. Sekmes tolimesniuose projektuose!
2011-08-16, 15:17:54
Asta
Nuostabu , Ernestai, nuostabu. Labai džiaugiuosi už sėkmingą Glory skrydį. Malačius :)
2011-08-15, 22:11:21
Paulius
Šaunuolis, su nekantrumu laukiu nuotraukų iš Glory II. :)
2011-08-15, 19:10:06
nenuoramiksas
ainasau... pagarba. Sėkmės moksluose!
2011-08-12, 11:14:47
Ugnies debesys
Labai įdomu :)
2011-08-05, 10:52:42
Jonas.
Džiaugiuosi ,kad tavo projektas susilaukė tokio susidomėjimo. Prisidėsiu finansiškai prie kito projekto.
2011-07-01, 11:57:55
Vitalijus
Sveiki. O cia sis projektas vertas demesio :) pries pora metu ir man buvo kilusi sitokia mintis. paleisti meteorologini baliona su video kamera.

tai vat ka as noriu pasakyti kaip rase skaitytojas "ZILVINASZK" del radijo zondo dezes. jis teigia kad deze turi buti apvali, kuo maziau kampu, orui aptakesne. Jo vat kaip tik radau rusijoje padaryta projekta. projektas netaip tiksliai aprasytas kaip sis :) bet vistiek idomu. pateikta video medziaga. zondas suktis sukasi apie savo asi bet ne taip smarkiai.
kada planuojamas kitas projektas ? gal galeciau ir as kuom nors prisideti prie jo :)
parasyk i meila: runzulis@gmail.com
2011-06-23, 10:56:19
Zilvinaszk
Prisiminiau dar kaiką: sumontuok blendą, taip sumažinsi galimybę, kad saulės spinduliai iš šono nepaliks savo atspindžio ant objektryvo priekinio stiklo ir nuotraukos bus gražiasnės. Čia tas pats kaip kepurė su snapeliu saulėtą dieną. :)
Beja, per skubėjimą pirmame komentare pripyliau klaidų :)
2011-06-03, 20:44:28
Zilvinaszk
Šaunuolis, Pagarba už kantrybę išleistus pinigus ir panašiai.
Iš mano pastebėjimų: nusipirk akinių parduotuvėje skysčio, kad nerasotų fotoaparato objektyvas, nes ten pakankamai šalta ir iš pradžių susidares kondensatasbant stiklo virs šerkšnu. Manau tas skystip turėtų bent kažkiek sumažinti rasojimo tikimybę.
Mano manymu, dėžės forma irgi turi reikšmę, kadangi nuo vėjo keturkampiai ir apskritai kampuoti objektai gali pradėti suktis beprotišku greičiu, tokiu atveju nuotraukos ar video bus visiškai ,,išsilieję,,. Tad patarimas- stenkis padaryti apvalū viso įrenginio korpusą. dar geriasnis varijantas jei pagamintą dėžę išbandytai (su kokiu kompresorium pūstai į ją ir matytai kaip ji reguoja į vėją).
Sėkmės
2011-06-03, 20:26:32
skystis
nerealus darbelis , saunuolis:) nieko negirdejau nei pries du metus per televizija ar kazkur, tiesiog gugleje atsitiktinai jieskant tokiu balionu "uzsiroviau" ant sio saunaus puslapio. tai kada vistik bus tas glory 2 paleidimas ar jau buvo?
sekmes kuryboje. Manau tokiems kurybiniams-meniniams reikalams nesunkiai ir remeju butu galima pritraukt..bet zinoma smagu kai esi pats sau seimininkas ir nieko nespaudziamas:) bet dabar jau spaudziamas skaitytoju :)
sekmes!
2011-05-16, 22:09:47
Ernestas Kalabuckas
Sveikas, ačiū. :) Parašiuto sistema labai paprasta. Jis buvo pririštas tarp baliono ir zondo. Aiškiau bus, jei nueisi į nuotraukų galeriją (tinklapio viršuje) ir pasirinkęs GLORY I skiltį peržiūrėsi visas nuotraukas. Balionui sprogus parašiutas išsiskleidžia automatiškai.
2011-04-27, 21:10:25
Kristupas
Sveikas, labai čia šauniai pasidarbavai. Pagarba. Norėjau paprašyti gal galėtum daugiau apie patį parašiutą parašyti..? T.y. Sistema ,veikimas ir t.t.
2011-04-25, 11:27:50
Adas
Norejau patarti fotoparata GoPro lb fainas daiktas
2011-04-06, 14:16:13
Gal sudomis autoriu:
Internete stai toki puslapi radau, paziurek, manau, kad bus naudingas tau
2011-02-07, 00:37:07
Tomas
Butu gerai, kad atsirstu tas aparatas...
2011-01-22, 19:19:48
VK
Labas, saunus ir idomus projektelis.

Taciau sitas tekstukas byloja apie atsakingumo ir brandos trukuma bei polinki apgaudineti save ir kitus.

"Ar tai nėra pavojinga keleiviniams lėktuvams?
Kad skrydžio metu balionas susitiks su lėktuvu tame pačiame aukštyje, toje pačioje vietoje tuo pat metu, tikimybė yra neįtikėtinai maža – praktiškai prilygsta meteorito susidūrimui su kokiu nors orlaiviu. Tačiau ir tokiu atveju rizika minimali, nes lėktuvas savo radare mano balioną galėtų užfiksuoti – zonde buvo nemažai metalo, o korpusas išklijuotas aliuminio folija. "


Imontuokite nors koki nors aviacini trasponderi (atsakikli) - keli kilogramai metalo susidurimo atveju mazai tikrai nepasirodytu, o tikimybe nera jau tokia ir maza....

Sekemes!
2010-12-20, 13:12:36
belekas
pasakotojas kada laiku pradesi darbus? ar nejaugi kazkokios teises ar egzai del stojimu tau svarbiau? :D
2010-12-06, 09:27:04
Paulius
Ernestai, labai idomsu uzsiemimas, SAUNUOLIS !
2010-11-23, 06:20:53
Linas
bet numeriai net su 86 uzrasyti...
2010-11-07, 00:17:25
CAA
Apie baliono skrydi reikia infortmuoti Skrydziu valdymo tarnyba, jeigu baliono svoris 4 kg, ar krovinio svoris 2 kg. ir daugiau
2010-11-05, 10:17:48
varovas
laukiam GLORY II. daznai uzeinu i jusu tinklapi paziureti kada pradesit darbus, bet nieko nesimato :(
2010-10-29, 15:08:23
Darius
Internete yra skrydzio trajektorijos skaiciuokles kurios ivedus koordinates apskaiciuoja tokiu balionu skridimo trajektorijas. Nieko nuostabaus kad tavo balionas iveike 65 km. Jei butum biski pasiskaites nete apie tokius dalykus tai zinotum kad vidutiniskai tokie balionai iveikia apie 50 km atstuma. Taip pat tau praverstu trajektorijos skaiciuokle. Cia viena is ju, nezinau ar veikia europoj, turetum patikrinti.

Sekmes jei sekmingai nusileisi anksciau manes :DD
2010-10-21, 17:32:29
ginculia
Šiandien pirmą kartą perskaičiau apie visą šitą zondo istoriją. Patiko ir pats procesas ir jo aprašymas, ir žmogaus gebėjimas siek savo tikslo. Nesvarbu, kad zondas "prapuolęs", vistiek sveikinimai ir pagarba projekto autoriui.

Sėkmės ateityje.
2010-10-21, 10:54:22
pilotas
Andriau, zinoma yra. juk lektuvas skrenda keliu simtu kmh greiciu. mazytis paukstukas pakluves i varikli ji sugadina, o neretai pramusa apdaila, isdauzia kabinos stiklus. o cia kalbame ne apie maza pukuota mesos gabaleli :)

Jurgi, jei viska daryti normaliai ir is anksto viska derinant, pakankamai argumentuojant ir motyvuojant, leidima manau tikrai guati imanoma. Juk visame pasaulyje reguliariai leidziami meteo zondai, tiesa Lietuvoje tai daroma gerokai reciau... bet visu tu zondu paleidimas yra suderintas su atitinkamom institucijom.
o su inkognito lengva nebus. vien jau sis puslapis nelabai leidzia daryt inkognito :)
2010-10-14, 15:59:56
Jurgis
Suprantu pilotą, kad rūpinatės skrydžio saugumu, tačiau yra šioks toks pavojus - o jei nebus duotas leidimas leisti šiam zondui? Jei susidomės aviacijos sauga, turbūt šis zondas bus leidžiamas incognito...

Na o paguodai pasakysiu, kad daug tokių zondų leidžiama be jokių leidimų. Pvz per daugelį vestuvių leidžiami oro žibintai, o kartais - helio balionai su pritvirtintom šaltosiom ugnelėm bei kitais niekučiais. Pvz vienas pažįstamas šalia Vilniaus ant krūmo rado atviruką, atkeliavusį su helio balionu iš vestuvių Olandijoje...
2010-10-14, 14:12:11
Andrius
to pilotas>
Sveiki,
ar yra kažkoks realus pavojus lėktuvui sutikus tarkim tokį zondą savo kelyje. Ar kokie inžinieriai modeliuoja situacijas "kas būtų jeigu..."?
2010-10-13, 19:28:02
pilotas
buvau susitikes su skrydziu vadovais tai nepraleidau progos pasikalbeti apie rupimus klausimus. tad patikslinu anksciau pateikta informacija. skrydziu vadovai pirmines lokacijos (doplerinio radaro) duomenis turi, bent jau tie kurie sedi Vilniaus bokste, nezinau ar regiono vadovai turi. Bet viskas susiveda i keleta faktoriu - atstuma iki objekto, jo dydi ir jo greiti. labiausiai objekto matomuma radare lemiantis faktorius yra jo greitis, maziausia itaka daro jo dydis bei is ko jis padarytas (isskyrus atvejus kai naudojamos stealth technologijos :) ). todel tikimybe, kad zonda matys pirmines lokacijos radare yra artima 0, nesvarbu ar vyniosi i folija ar ne, nes jis skries palyginti letai, ir bus palyginti toli nuo radaro.
2010-09-30, 15:39:21
Igoris
Tavo zondas jau seniai surastas, tik galejai bent susiprotet parasyt Lietuvos koda +370 o ne 8...
2010-09-28, 21:22:37
pilotas
xxx (Gaila vardo nezinau), ne vieta cia gincytis, ypac apie tai, ko tikrai ne visi zino arba nera iki galo isigiline.
taip, daug kas mano, kad skrydziu vadovai visagaliai ir mato viska kas juda aplink, svarbu, kad tai didelis ir metalinis daiktas. deja taip nera. Civilines aviacijos skrydziu vadovai mato tik tai, kas turi atsakikli. Kitokius neaiskius objektus gali susekti tik kariskiai, ir tai ne visada.

as viso labo norejau atkreipti Ernesto demesi i tai, kad reikia atsakingiau ziureti i projekta ir i tai kokias pasekmes gali jis sukelti. nebutinai kazkokiam lektuvui ar jo keleiviams. uztektu, kad CAA pareigunai paskaitinetu cia ir rimciau susidometu projektu - kaip minimum administracine atsakomybe garantuota. O paskaitineti gali. Glory I buvo pakankamai garsiai nusviestas ziniasklaidos. Tetruko, kad ta diena butent ta straipsni butu perskaites koks nors neissimiegojes ar siaip piktas pareigunas.

asmeniskai pats visiskai palaikau projekta ir dziaugiuosi, kad dar yra iniciatyvaus jaunimo Lietuvoje.

O del vejo staigiu pokyciu, tai velgi, nelyginkime buriavimo, kur aktualus vejas, kuris pucia prie pat zemes, ir daugiausiai 10-15 m nuo jos, ir zondo skrydzio, kai jis skrenda keliu kilometru ar net desimciu kilometru aukstyje. ten virsuje tokiu "netiketumu" nebuna. o apatini sluoksni "su siurprizais" zondas kerta per keleta sekundziu.
Glory I trajektorija man jokiu netiketumu nepateike, viskas kaip ir turejo buti. kad vejo kryptis prie zemes ir auksciau nesutampa, nera jokia naujiena ir ne kokia anomalija. Tereikia pasidometi meteorologija, Koriolio jegos, zemes trinties poveikius ir t.t. :) Tad, Juliau, 90 laipsniu posukis yra normalu, xxx - tai nera tas pats, kas staigus vejo pasikeitimas buriuojant :)
2010-09-28, 10:52:32
darius
zjbs , maladec
2010-09-06, 12:42:17
Ernestas Kalabuckas
xcc, balionas Baltarusijoje nusileido 2009-09-20, 13:01. Apie 4 km į šiaurę nuo Astravo (Oстрoвец) yra kaimelis pavadinimu „Мали“. Baliono reiktų ieškoti į rytus esančiame miške nuo „Мали“ kaimelio. Jei bandysit važiuoti ieškoti - susisiekite su manim el. paštu, pateiksiu daugiau informacijos, kartu su spėjamomis nusileidimo koordinatėmis.

nerukas, skaitykite mano rašytą komentarą, kuris yra šiek tiek žemiau šio. Projektas GLORY II vyksta.
2010-09-02, 14:14:30
nerukas
tai ar vyks glory 2 projektas jug vasara jau ir prabego ???
2010-09-02, 12:24:58
xcc
sveiki parasyk tikslia data,laika kada tavo balionas buvo BY bei kordinates apytikslios nors,siaip pagal tavo domenis tai reikia ieskoti varnianu kaime.Kaip suprantu tu dar ji ne radai,pasidomesiu daznai bunu by
2010-09-02, 01:42:12
Inž. Česlovas
Ką čia bepridursi - jei mūsų Tėviškėje tokie Jaunuoliai atsiranda - turime ateitį.
Kuo geriausios sėkmės!
2010-08-29, 15:34:55
xxx
to julius.

Vejo kryptis gali pasikeisti keliu sekunziu begyje 180 laipsniu ir nerealiu stiprumu. Visa tai trukti 15 minuciu ir vel gryzti i savo vezes. (siu metu buriavimo patirtis)
2010-08-25, 16:28:21
xxx
to pilotas.

Lektuvu eisma taip pat kontroliuoja antzeminiai radarai kurie stebi oro erdve pastoviai. Del sios priezasties lektuve isjungus autoatsakikli (o taip elgemes daznokai) radare buna matomas tik objektas be atpazinimo. Del siu priezasciu keleivinio lektuvo pilotas bus informuotas apie netoli jo esanti neaisku objekta (panasi situacija buvo kuomet bokstas uzklausinejo kas do objektas aplink mane malasi. deja tai buvo tik pauksciu burelis)
2010-08-25, 16:25:22
kasma
Kada paleidimas? Sulaukęs pranešimo iš anksto, būtinai atvažiuočiau , ir su finansine parama :)))
2010-08-23, 22:27:23
Ignas
Vasara į pabaigą, o apie Glory II negirdėt.
2010-08-23, 20:27:28
pilotas
Ernestai, aprasyme teigi:
Ar tai nėra pavojinga keleiviniams lėktuvams?
Kad skrydžio metu balionas susitiks su lėktuvu tame pačiame aukštyje, toje pačioje vietoje tuo pat metu, tikimybė yra neįtikėtinai maža – praktiškai prilygsta meteorito susidūrimui su kokiu nors orlaiviu. Tačiau ir tokiu atveju rizika minimali, nes lėktuvas savo radare mano balioną galėtų užfiksuoti – zonde buvo nemažai metalo, o korpusas išklijuotas aliuminio folija.

tai yra visiskai neteisinga nuomone. suprantu, esi jaunas ir nepatyres.
1. lektuvai neturi radaru, kurie skanuotu visa dangu ieskodami metaliniu objektu. tad net jei jam pries nosi kybotu 100 m skresmes folijos rutulys, pilotas apie ji nieko nezinotu, kol nepamatytu jo pries savo nosi. lektuvai vienas apie kita suzino tik todel, kad juose sumontuoti automatiniai atsakikliai, kurie siuncia atsakyma i kiekviena zemeje esancio radaro uzklausima. ta paty atsakyma pagauna ir netoliese skrendantys lektuvai. o glory zonde tokio atsakiklio nebuvo, nebus ir glory II, nes jie sunkus ir velnioniskai brangus.
2. vizualiai pamatyti zonda irgi nera lengva, ypac jei zondas bei lektuvas skrenda cirusuose (aukstutiniuose debesyse), kas neretai pasitako.
3. maza tikimybe 1 is milijono, kad susidurs nera pakankamas pagrindas nereikalingai rizikai keliu simtu zmoniu gyvybemis.

Palaikau Tavo entuziazma ir linkiu sekmes su glory II, bet kvieciu but ir atsakingu :)

Juliau, vejas gali staigiai pasikeisti ne tik 90, bet ir 180 laipsniu...
2010-08-23, 18:42:02
m
Šaunuolis :)
2010-08-15, 22:08:37
Kęstutis
Manau, paruošus įdomų aprašymą anglų kalba yra šansų susirinkti kiek nors pinigų GloryII, GloryIII ir kitiems projektams.
2010-08-04, 09:52:35
Vilius
Labai idomus projektas. Lauksim tesinio.
2010-07-25, 18:23:23
Lukas
neteisingai as parasiau savo el.pasta: va sitas tikras k.lukaass@gmail.com
2010-06-25, 17:03:15
Lukas
swx gal galetai man i el. pasta prenesti kada bus leidimas glory II tikrai nenoreciau praleist tokio reginio mano el.pastas k.lukaass@mail.com parasyk kokia man zinute kad zinociau jog tikrai pamatei mano komentara
2010-06-25, 17:00:37
:]xxxx
jega taip ir toliau:]
2010-06-16, 15:08:14
Ernestas Kalabuckas
Versiją, kad zondas tą atkarpą keliavo automobiliu galėčiau atmesti bent dėl dviejų priežasčių:

1. Toje atkarpoje nėra kelio. Abejoju, ar automobilis važiavo per laukus ir miškus.
2. (Svariausia priežastis) 1W siųstuvas, kuris buvo įtaisytas zonde, jokiais būdais negalėjo perduoti koordinačių būdamas ant žemės, automobilyje, 50 km atstumu.
2010-06-16, 12:59:38
Julius
Beje, skrydžio trajektorijos dvi paskutinės atkarpos įtartinai atrodo, panašu kad ten jau keliavo ne oru o automobiliu - vėjo kryptis staigiai pasikeisti 90 laipsnių negali.
2010-06-16, 12:20:48
Julius
Įspūdingas projektas. Gaila kad viskas nusileido Baltarusijoje.
Svarbu : vėjo kryptis kylant aukštyn pasisuka apie 45-90 laipsnių, nepamenu į kuria pusę, pasiskaityk aviacinę meteorologiją. Yra internete oro prognozių puslapiai su vėjo kryptimis skirtinguose aukščiuose.
Baltarusiai radę tokį balioną su fotoaparatu laikys tave šnipu (Lietuvos žvalgu), kalėjimas garantuotas, todėl pavardės ir vardo geriau nenurodyk ir savo draugų į kalėjimą nesiųsk, skaityk kad palaidojai projektą jei nuskrido į Baltarusiją.
Beje, tu Lietuvos teritorijos nuotraukas nusiuntei į Baltarusiją, tave laisvai gali apkaltinti atitinkamos tarnybos Lietuvos išdaviku (Baltarusijos žvalgu) . Įstatymiškai esi kaip ir dvigubas šnipas, nors projektas ir nekaltas. NEJUOKAUK SU TOKIAIS DALYKAIS !! Manau pradėk nuo meteorologijos studijavimo apie vėją ir jo kryptį ir GLORY II nusileis ten kur noresi tu.
Sėkmės
2010-06-16, 12:17:33
Ew
Šaunuolis:))
2010-06-13, 19:24:19
k
Maladec,taip ir toliau,man patiko :)
2010-06-11, 09:26:01
Egis
Šaunuolis! ;)
2010-06-09, 20:40:44
Km
Na tu ir šaunuolis! :)
Linkiu didelės sėkmės, kantrybės ir finansavimo ;)
2010-06-08, 16:11:51
Brigita
Ernestai, na tu ir saunuolis ;) Nuotraukos nepakartojamos, o straipsni kai pradejau skaityt, tai ir neatsitraukiau kol neperskaiciau viso =D Idomu ka dar esi sugalvojes, numanau kad cia ne vienintelis tavo projektas, tik apie kitus zino kogero vienetai :) taip ir toliau, sekmes tau darbuose ;)
2010-06-07, 00:35:20
nuomonei
Kryptine antena padaryti medziagos kainuotu ,kaip 5 buteliam alaus,tik manau del ziniu stokos tas nevyksta.
2010-05-13, 22:25:21
Nuomone (apie anteną)
Aš turėjau omenyje tai, kad panaudojus kryptinę anteną Jūs galėtumėte pasiekti daug geresnę ryšio kokybę (su tomis pačiomis energijos sąnaudomi), taigi ir perduoti daugiau ir įvairesnės informacijos, gal net pasiekti nuotraukų perdavimo realiu laiku. Kiek pasidomėjau šiuo klausimu. Sužinojau kad sunku sukonstruoti kokybišką miniatiūrinę kryptinę anteną šiame bangų ruožę, todėl matyt su antena, kaip ir su teleobjektyvu, teks pripažinti, kad Jūsų biudžetui tai yra optimaliausiais spendimas.
2010-05-08, 12:39:25
Nuomone
Iš dalis sutinku su Tamstos nuomonę apie teleobjektyvą. Bet tik iš dalis, ypač kas liečia nuotraukų kokybę. Aišku, čia nelygu ką vertinsite. Jei pagrindinis motyvas į vieną kadrą kaip galima daugiau "erdvės" sutalpinti tada taip, plačiakampis objektyvas pats tas. Jei pagrindinis motyvas gauti kokybišką kadrą tada tikrai ne. Kaip argumentą galiu paminėti, kad visuose žvalgybiniuose ir šiaip aerofotografavimui naudojamuose lėktuvuose būtent teleobjektyvai naudojami. Juk jis iš esmės kaip žiūronas veikia, todėl į kadrą telpa mažai bet kokybė būna gera. Be to plačiakampių objektyvų iškraipymai nuotraukos kraštuose gana dideli. Tačiau tenka su jumis sutikti, kad tada reiktų dar ir objektyvo stabilizavimo sistemos. Reiškia prisidėtų giroskopai ir visa automatinė įranga, kas labai ištęstu terminus ir išpūstų biudžetą. Todėl perfrazuojant seną graikų patarlę, kas tinka Jupiteriui (rimtam lėktuvui) netinka jaučiui (Jūsų konstruojamai sistemai) ir matyt tikslingiau apsistoti ties plačiakampe kamera.
2010-05-08, 12:29:07
Belekas
kvailai pasielgei, kad nenaudojei gps per gsm, koks skirtumas, kad tu nebutm zinojes jo buvimo vietos, o rysio zona bet kokiu atveju butu atsiradus jam pries nukrentant ir butum gaves kordinates ir tikimybe, kad jas veliau tebegautum labai didele... priedo sitas variantas perpus pigesnis
2010-05-08, 05:10:23
Exonn
WOW, va čia tai super... Išgirdau apie šį tinklapį iš draugo. Žinok tavo darbas nenuėjo veltui, jau yra ir kitų žmonių kurie nori pakartoti tavo darbą. Žinau kad keli žmonės jau skaičiuoja pinigus ir ruošiasi kruopščiam darbui. Laukiu tavo GLORYT II skrydžio, tikiuosi jog šį kartą zondą pavyks rasti. Taip ir toliau.
2010-05-04, 09:15:19
Ernestas Kalabuckas
Dėl pasiūlymo naudoti teleobjektyvą. Šiuo atveju šis variantas visiškai netinka. Nuotraukos atvirkščiai - būtų dar prastesnės. Tinkamiausias variantas būtų naudoti kuo platesnio kampo objektyvą. Tokiu atveju nuotraukoje matytume daugiau vaizdo. O be to, kadangi teleobjektyvo matymo kampas yra labai siauras, tai norint su juo fotografuoti fotoaparatas negali judėti - menkiausias krustelėjimas ir nuotrauka išsiliejusi. Fotoaparatas su plačiakampiu objektyvu nėra toks jautrus judėjimui, o kaip žinia, fotoaparatas skrydžio metu nuolatos sukasi, svyruoja ir pns.

Dėl antenų. Siųstuvo pusėje antena kaip tik turi turėti kuo mažesnį kryptingumą. Koks skirtumas, ar 30 km aukštyje pusė siųstuvo galios keliauja į kosmosą. Vis tiek tie atstumai šimtus kartų didesni, nei reikia. Jei zondas turėtų kryptinę anteną, po nusileidimo didžioji siunčiamų radijo bangų dalis keliautų į žemę. O tai gali labai apsunkinti nusileidusio zondo paieškas - bus labai sunku pagauti signalą. Jei antena neturi kryptingumo - radijo bangos iš nusileidusio zondo eina vienodai visomis kryptimis. Tokiu atveju signalą pagauti tampa daug lengviau.
Daug logiškesnis variantas būtų naudoti kryptinę imtuvo anteną (būtent tokią papildomai ir buvau pasidaręs). Ranka anteną galime nukreipti į siųstuvo pusę ir taip padidinti ryšio atstumą.

Tad nors iš pirmo žvilgsnio viskas atrodo labai paprasta, pasigylinę pamatome visokiu svarbių smulkmenų, į kurias pradžioje visiškai nekreipėme dėmesio. :)
2010-04-30, 16:31:07
Nuomonė (finalas)
tačiau vistik labai šaunu, kad Lietuvos jaunimas ne gerdamas degraduoja, o kažkuo įdomiu užsiima. Spaudžiu penkis, kaip pedagogas rašau 10, ir linkiu sėkmės su "GloryII". Kadangi pats irgi dirbu prie vieno iš aviacinių projektų, kuris irgi susijęs su nepilotuojamais skrydžiais, tai įdėmiai seksiu "Glory" naujienas ir nekantriai lauksiu starto ;).
2010-04-29, 23:28:17
Nuomonė (4 dalis)
Nemanau, kad galima taip atsainiai žiūrėti į juridinius ir saugumo klausimus, maždaug: - "ai, nieko neatsitiks". Pirmiausiai tai Jūs negalite tiksliai garantuoti kada Jūsų balionas kirs trasą, o jei jo kelyje pasitaikys koks lėktuvas galite turėti DIDELIŲ nemalonumų. Dėl lėktuvo radarų tai neįsitikinęs, kad jie fiksuoja tokio dydžio objektus ir iš kokio atstumo ir kaip pilotai į tai sureaguotų (gal pagalvotų, kad debesėlis). Žodžiu nesvarbu, kad tokio įvykio tikimybė labai maža, tačiau kaikam pasiseka milijoną išlošti o kaikas .... sėda lygioje vietoje.

Taipogi didelių nemalonumų galite susilaukti jei Baltarusija užfiksuotų oro erdvės pažeidimą. Aišku, gerai, kad Jūs žinote kad ten ne karinis zondas, tačiau Baltarusiai to nežino ir kai Lietuvos atašė bus iškviestas Minske pasiaiškinti tai bus labai kėblu paaiškinti, kad čia tik Lietuvos paaugliai zabovijasi.
2010-04-29, 23:20:53
Nuomonė (3 dalis)
Techninė pusė su imtuvais-siųstuvais. Nesu labai stiprus šiuo klausimu, tačiau, sprendžiant iš bangos ilgio kuriuo veikia imtuvas, Tamsta naudojate 144 MHz. Sprendžiant iš naudojamų antenų jos yra nekryptinės. Pasidomėkite galimybe, bent jau siųstuvo pusėje, ją pakeisti kryptine, juk jums nereikia bangų spinduliuoti į kosmosą. Sutaupytumėte tiek siųstuvo galios, tiek baterijų. Tik čia žinoma yra reiktų ryšininkų pasiteirauti, vistik 2 m tai dar ne decimetrai.
2010-04-29, 23:08:33
Nuomonė (2 dalis)
Techninė pusė su fotografavimu. Paprastai fotografuojant iš didelio aukščio arba toli esančius objektus naudojami teleobjektyvai. Aišku, jie gana brangiai kainuoja, tačiau jei vieną fotoaparatą, kuriuo nori filmuoti, išmestum ir vietoje jo prie likusio primontuotum teleobjektyvą gautum daug LABAI kokybiškų nuotraukų. Gaila tik, kad fotoaparato su teleobjektyvu jau nebepasukiosi. O ir prarasti ji būtų labai labai gaila.
2010-04-29, 22:53:25
Nuomonė (1 dalis)
Projektėlis super. Aišku, kai pasižvalgai internete tai ne visai originalus atrodo, tačiau tikrai tikrai sveikintinas dalykas. Ypač atsižvelgiant į Tamstos amžių.

Dėl techninės pusės su filmavimu. Kai aš pasižiūrėjau kitus internete darytus filmavimo vaizdus tai matyti, kad tokio pobūdžio įranga, skrydžio metu, gerokai sukinėjasi. Tokiu atveju filmavimo kamerą tikslinga statyti tiktai tikrai kokybišką, nes priešingu atveju, jei apsiribojama kažkuo panašiu į web kamerą, vaizdas dėl, mažo kadrų dažnio ir prastos optikos, labai trukčioja ir vistiek gaunasi nekokybiškas. Todėl ar verta prarasti naudingą svorį?
2010-04-29, 22:47:20
nerukas1974
na tu gal ir zinai jau shita puslapi bet jis ir daro stebuklus superines video ir foto
ir manau butu idomu sujungti jusu projektai na bent jau manau shitas vyrukas ir susidometu nufilmuoti tavo baliono paleidima ir tai pamatytume mes visi

lauksim tavo projekto GLORY II ir nuotrauku
sekmes tau dideles
2010-04-23, 20:06:53
nerukas
Nagi jau senai laukiu tai kada bus 2 bandymas ir nuotraukos
?????
2010-04-23, 19:39:07
Marius
Didelis pliusas uz svajones, kurios virsta realybe.
2010-04-23, 09:47:11
saulius
"Tikriausiai juokingai atrodo, bet kada nors pats norėčiau nuskristi į kosmosą. Na bent jau pilotuoti kokią nors skraidymo priemonę būtinai išmoksiu."
Man tikrai visai nejuokinga as matau, kad tu tuo tiki ir eini paskui savo vizija, patikek- tikejimas tai drasa, jei jo nebutu turejes Neilo Amstrongo kojos peda nebutu pasiekusi menulio ir t.t.
svajok net apie "Misija Marsas"
2010-04-10, 21:35:11
saulius
tikek savo svajone ir tikrai tu pamatysi kaip ji pavirs i kuna, o as matau kad tu ja tiki ir apie ja mastai ir DAR DARAI!!!!!!!
2010-04-10, 21:10:50
Giedrius
Super! :) Labai idomu butu pamatyti nuotraukas, gaila kad taip ivyko su Baltarusija... Lauksim Glory II, tik kur nors placiau pasireklamuok, kad butu galima lengvai surast info apie skrydi. Sekmes!
2010-04-10, 16:22:47
Praeivis
Tikrai šaunus projektas sekmės su Glory 2 .
2010-04-09, 18:32:39
HB
Saunuolis, Ernestai! Sekmes tau ateityje!
2010-04-09, 09:36:15
forumaic
Puikus projektas!, suintrigavo :)), reikia bandyti atrasti laiko ir padaryti kazka panasaus (Islandijoje). Svarbiausia ne rezultatas, o procesas!
Sekmes GLORY II projekte!
2010-04-08, 13:25:56
Ernestas Kalabuckas
Suvedinėjau ranka, kas kokių 15 min. Nedaug jis spėdavo per tas 15 min. nutolti nuo senos buvimo vietos.
2010-03-28, 19:19:16
Audrius, klausimas
del sitos vietos:
"Racijos garso išėjimą per izoliacinį transformatorių prijungiau prie kompiuterio garso įėjimo. Gautus koordinačių paketus atkodavau AGWPE programa. Koordinates suvedžiau į neseniai pirktą nešiojamą „Garmin Oregon 300“ navigaciją. Šiuo atveju ji labai pagelbėjo – rodydavo trumpiausią ir greičiausią kelią iki baliono buvimo vietos."
cia biski nesupratau - gautas koordinates ranka suvedinejai i oregona, ar kaip nors prijungei prie kompo, kad automatiskai jas gautu?
2010-03-28, 18:51:44
Ernestas Kalabuckas
Arvydai, dėl telefono numerio sutinku, reikėjo jį rašyti su Lietuvos kodu. Tačiau žiūrint iš kitos pusės: tarkim Jus tokį zondą randat savo kieme. Negi neatpažintumėt, ar ten tekstas lenkiškai, baltarusiškai ar latviškai parašytas? :) Manau lygiai taip pat ir baltarusis atpažintų, ir jei vis dėl to norėtų zondą grąžinti, tai nesunkiai rastų ir Lietuvos kodą. Tik klausimas, ar norėtų grąžinti? :)

Būčiau ant zondo užrašęs šio tinklapio adresą, bet nerašiau, nes jis dar nebuvo sukurtas. Ant GLORY II zondo bus daugiau informacijos. O be to, tikiuosi, kad pavyks rasti rėmėjų, kurie norės pagelbėti verčiant šį tinklapį į anglų kalbą.

Dėl paleidimo datos nieko tiksliai pažadėti negaliu. Kaip ir rašiau, viskas užima daugiau laiko, nei atrodo :) Šiaip taikyčiau į vasaros vidurį. O kaip ten bus, tai pamatysim. Be to, reikės dar idealaus paleidimui oro sulaukti.
2010-03-28, 10:32:56
Arvydas
Ir dar klausimas - kada numatoma preliminari Glory II paleidimo data, nors apytikriai MAZDAUG kada???
2010-03-28, 04:06:39
Arvydas
o taip pat dar reikia nurodyti www adresa i specialiai tam paruosta interneto svetaine trimis kalbomis, o tenai butu aprasomas ir pristatomas visas projektas ir nurodytas saskaitos nr kur galima pervesti pinigus tiem kas nori paremti si projekta
Beja kiek kainuotu reklaminis plotas ant oro baliono? ;)
2010-03-28, 02:59:02
Arvydas
Kai kita kart leisite zonda, tai savo kontaktinius tel nr nurodykite tarptautiniu formatu +370, o tai dabar gal jusu zonda ir rado koks baltarusis, bet jusu pateiktu nr jam tikrai nepavyks jums prisiskambinti nurodytu numeriu.
2010-03-28, 02:45:24
Ernestas Kalabuckas
audinis, šiaip, manau, filmavimo kamera turėtų veikti. Blogiausiu atveju galima ją ir pašildyti. O dėl vaizdo siuntimo jau buvo kalbėta. Įranga gautųsi labai brangi, labai sunki, o gauta vaizdo kokybė palyginus gana prasta. Todėl neapsimoka to daryti.

Kristijonai, ačiū :) Šiaip net nesitikėjau, kad projektas susilauks tokio susidomėjimo. Manau po GLORY II skrydžio pareklamuosiu jį plačiau.

Dėkingas visiems už palaikymą ir pagalbą ;)
2010-03-25, 17:45:55
Kristijonas
Sveikas, Ernestai,
Nuostabus projektas! Labai sveikinu ir linkiu sėkmės Glory II!
Matau, kad rekomendaciju ateiciai gavai baisiai daug is ivairiausiu pusiu :) Tai yra gerai. Manau, kad ir tavo komanda galetu siek tiek prasiplesti ilgainiui...
Dziugu, kad projektas darytas sitaip smulkmeniskai ir pedantiskai. Kas del klaidu - antrinu Einsteinui.
Del istatymu - demsi i juos kreipti deretu ir manau, kad jei sis projektas prasiplestu - atsirastu pagalbininku ne tik technikos klausimais, taciau ir is teisnes puses (zmogaus is pasienio komentaras).
Kaip jau ir keletas zmoniu siule - pasikartosiu - rekomenduociau projektui suteikti didesni lygi. Galbut netgi duoti jam visos Baltijos valstybiu prieskoni. Nezinau ar Latvijoj, ar Estijoj vykdoma bent kazkas panasaus... Zodziu, taip pleciant geografija - atsirastu gerbeju, sekeju, padejeju ir draugu kitose valstybese, o gal net ir kituose zemynuose. Siulyciau visgi nepabijoti informacijos paskleisti ne tik spaudos pranesimu, taciau tiesiog...
2010-03-24, 12:16:54
audinis
Normaliai. Gal durno klausimo klausiu, bet ar įmanomas filmavimo kameros ir vaizdo į kompą siuntimo variantas? Ar kamera tokioj šaltoj aplinkoj nefilmuoja?
2010-03-24, 11:47:55
Dovydas
Norėčiau sužinoti kor yra tos nuotraukos kurias nufotkino pats aparatas? nes galerijoje aš jų neradau
2010-03-14, 18:07:25
AA
Reikalinga parasyti laiska Lukasenkai ir paprasyti pagalbos.Nemanau,kad jisai tokis baubas,koki piesia musu gebelsine antirusiska propoganda.Ir galu gale-nera ka prarasti.
2010-03-09, 18:16:45
Edmundas
Laukiam Glory II projekto paleidimo. Tik prieš tai painformuok plačiąją visuomenę, bus saugiau, o ir smalsuolių, manau, ne viena dešimtis susirinktų, ta pačia proga entuziastų meetą galėtum padaryti :) Sėkmės.
2010-02-17, 11:52:03
Ra
Šiaip man kyla abejonės dėl standartinių muilinių sugebėjimo veikti tokioje žemoje temperatūroje - ar nepradės strigti užraktas, diafragma? Aišku, su gera izoliacija temperatūrai palaikyti gali pakakti elektronikos skleidžiamos šilumos. Taip pat patarčiau įjungtą zondą pabandyti pašaldyti kelias valandas šaldymo kameroje - pažiūrėti, ar neatsiranda kondensato ant lešių ir filtrų.
2010-02-09, 10:49:02
Albertas Agejevas
Oho, tiesiog pavydas ima, šaunus projektukas. Gaila, kad fotkių taip ir neatsirado.

Keista, kad vėjo krypties nenumatėt. Jau kelių kilometrų aukštyje vėjas pradeda judėti griežtai pagal izobares:
http://www.wetterzentrale.de/pics/Rtavn0614.png Kitam kartui rekomenduoju GFS prognozes, porai dienų į priekį gan tikslus: http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsavneur.html
2010-02-09, 01:46:36
Audrius
Šaunus projektas, bet vis tik įstatymus reikia gerbti (ir neužsirauti):

Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimas

DĖL SKRYDŽIŲ TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

2004 m. rugpjūčio 31 d. Nr. 1098

3. Nepilotuojamasis oro balionas negali būti eksploatuojamas be atitinkamos valdžios institucijos leidimo.

4. Visi nepilotuojamieji oro balionai, išskyrus naudojamus vien tik meteorologiniais tikslais, pagal atitinkamos valdžios institucijos nustatytas sąlygas negali skristi per kitos valstybės teritoriją, neturėdami šios valstybės atitinkamo leidimo.

5. Šio priedo 4 punkte minimas leidimas turi būti gautas prieš paleidžiant oro balioną, jeigu numatoma, kad oro balioną vėjas nuneš į kitos valstybės teritoriją. Toks leidimas gali būti išduotas oro balionų skrydžių serijai arba periodiniams specialiesiems skrydžiams, pvz., skrydžiams atmosferai tyrinėti.
2010-02-04, 19:25:58
nelaukiantis
suskaidyk savo pauslapi , nes dabar kol viskas uzsikrauna atsibosta laukti. Bent jau atskirk konentarus nuo savo teksto. vadovaukis klasika.
2010-01-30, 22:45:02
bartas
liuxs
2010-01-27, 20:00:14
LinasKK
Pries sekanti paleidima praneskite visuomenei - manau, atsirastu nemazai norinciu stebeti si visa reikala. Ir pats naudos gautumete: gal kas pastebetu, susidometu, paremtu, ar panasiai. :)
Sekmes!
2010-01-25, 20:34:01
Ernestas Kalabuckas
Sveikas. Taip, padarėm viską ką galėjom. Zondo nėra.
2010-01-23, 16:05:37
Andrius
Sveikas Ernestai, tai kiek supratau zondo ir neradot
2010-01-23, 02:18:01
Ernestas Kalabuckas
Mielai prašom, mano adresas kontaktuose. Dar gali paskambinti pasiteirauti dėl tikslesnio susitikimo laiko.
2010-01-19, 12:04:39
martynas
Daug darbo ideta,bet kelti nevaldoma aparata i 33km auksty, tai uz toki bajeri as tau galva nukelciau pagaves, prisimink, kad ne vienas esi siam pasauly, kiek privaciu lektuveliu skraido.
2010-01-19, 01:45:21
Ernestas Kalabuckas
Na šiaip iš tikrųjų galima mėginti naudoti du fotoaparatus - nenaudodamas servo variklio, galėčiau to svorio sąskaita įdėti antrą fotoaparatą. Nors ir nepavyktų pataisyti fotografavimo, galima būtų pajungti tik filmavimo rėžimu :) O dėl papildomų akumuliatorių, įkroviklių, tai gal atsisakysiu, nes vis tiek nelabai turėsiu kur panaudoti - fotoaparatą jungsiu nuo išorinio bendro maitinimo šaltinio.
2010-01-06, 12:23:20
E
Tai galvok :)
Šiaip kažkodėl tam fotikui neįsijungia fotografavimo režimas (filmavimas veikia, peržiūra veikia). Kažkada bandžiau per usb pajungęs fotografuot ir jei gerai pamenu - pavyko. pridėčiau papildomą akumuliatorių, kroviklį, pultelį ir gal dėklą :) Tik nepamenu ar kortelė yra.
2010-01-06, 10:46:04
Valdas
Na jei didelio svorio abu fotikai nesudaro ir bent vienas turi filmavimo funkcija, tai sakyciau visai nieko butu sulaukti ir filmuotos medziagos! ;)
2010-01-06, 01:48:01
Ernestas Kalabuckas
Na va, reiškia paskubėjau :( Kad tiktų, tai tikrai - dar geresnis nei mano nupirktas Canon'as... Tai dabar net nežinau ką ir bedaryt. Galbūt bandyti naudoti du fotoaparatus darančius nuotraukas skirtingu metu nukreipus į skirtingas puses. Vieno fotoaparato gedimo metu nuotraukas vis tiek gaučiau, tačiau jei ir viskas būtų gerai, tai turėčiau dvigubai didesnę tikimybę gauti daugiau kokybiškų nuotraukų. Na žodžiu pasimečiau :|
2010-01-03, 22:53:59
E
O aš norėjau pasiūlyti savo fotiką... Olympus C770UZ, jeigu tiktų.
2010-01-03, 00:36:40
Ernestas Kalabuckas
Na dėl mėnulio dar reiktų truputi palaukti, kol kas su žeme nelabai susitvarkau :D

O termometrai tikrai bus :) Kaip ir minėjot, vienas išorėje, vienas viduje. Be to, turėsiu galimybę vieno termometro parodymus, dėl įdomumo, siųsti kartu su koordinatėmis į žemę. Galbūt, jei bus galimybė, pajungsiu dar ir kokį barometrą ar drėgmės matuoklį.
2009-12-31, 12:51:54
nzn
Tikrai, reikia man atidžiau skaityti kas parašyta :/

O gal planuose yra koks nors mėnulio zondas?

Beje prie glory'io manau būtų įdomu dar pajungti termometrą. Arba netgi du - vieną viduje, kitą išorėje ir stebėti temperatūros pokyčius. Tai nesudarytų nei daug svorio, nei daug išlaidų, nei daug energijos reikalautų. O jeigu dar liktų laisvos keliamosios galios, tai galima įdėti kokį nors mažą spycam'ą, kad viską filmuotų.
2009-12-31, 02:03:18
Ernestas Kalabuckas
Dėkingas už labai naudingą informaciją ;) Būtinai į tai atsižvelgsiu.
2009-12-29, 16:41:30
Saulius
Pavyzdys kaip skaityti vejo prognozes zemelapius:
http://wpcontent.answers.com/wikipedia/commons/c/c6/Wind_barbs.gif
2009-12-29, 15:34:27
saulius
antrame pvz. turejo buti dvi veleveles.
2009-12-29, 15:20:22
Saulius
Tikiu, kad sekantis projektas bus sekmingas ir isvysime daug graziu kadru ;)
Siame puslapyje galima pasitikrinti vejo krypti,stipruma ir temperatura tam tikrame aukstyje iki FL530 (16km). Taip pat galima rasti pavojingu reiskiniu prognoze ir daug kitos aviacines meteo informacijos:

http://ows.public.sembach.af.mil/index.cfm?section=Winds

(pvz. " \___ " siuo atveju vejas pucia is vakaru(is kaires puses) ir jo greitis 10 mazgu., jei nupiesta tik puse veleveles tai 5 kt., jei trikampis 50 kt. Jei pavaizduota daugiau veleveliu ir trikampiu " \___ ", vejo greitis sumuojamas, siuo atveju vejo greitis 20 kt.)
Sekmes!
2009-12-29, 15:09:23
alfri
bravo
2009-12-28, 22:16:05
Kęstutis
Kolegos iš Amerikos. Misijos kaina - 150$
GLORY I daug solidesnis už universiteto studentų darbą.
Džiugu matyti tokį šaunų projektą.
2009-12-24, 15:53:19
Vilius
Labai saunus zondas.Manau, kad pagaminai tikrai gerai ir viskas butu buve sekmynga tik jei ne ta nepalanki vejo kryptis.Uzjauciu del nepasiekto tikslo,bet nereikia nusiminti,nes atkakliai siekiant visada pasiseka.Manau Glory 2 gaminamas su dar didesnem pastangom ir uzsispirimu.Sekmes darbuose
2009-12-20, 17:29:24
Valdas
Velnias, kaip gera girdet kad jau darbai juda ;) Jega respektas !! Jei busiu lietuvoje paleidimo diena tikrai atvaziuosiu paziuret kaip kyla balionas, butu linksma prisidet ir prie sekimo :D
2009-12-18, 21:11:22
Ernestas Kalabuckas
GLORY II jau pradėtas :) Kol kas kažko labai įdomaus nepadariau. Šiuo metu apsistojęs ties reikalingos įrangos pirkimu, vėliau jau tiksliau mąstysiu, kaip ten viską dėliosiu ir jungsiu. Naujas balionas jau nupirktas ir guli stalčiuje, greitai paštu atkeliaus radijo modulis, parašiutas ir naujas, dar mano nenaudotas dalykas - GSM tracker'is. Jį dėsiu kaip atsarginę sekimo priemonę, jei nutiktų kokių bėdų, su pagrindine sekimo sistema. Šį kartą zondo prarasti tikrai nežadu :) Ebay aukcionuose ieškau kaip pigiau nusipirkti Canon PowerShot A590 IS fotoaparatą - pasistengsiu, kad nuotraukų kokybė būtų kuo geresnė :) Žodžiu darbai juda į priekį, kai kažką dar naujesnio/įdomesnio padarysiu - būtinai pranešiu ;)
2009-12-18, 15:53:42
Valdas
Na manau galime jau pradeti prasyti GLORY II kurimo eigos nuotrauku ar eskizu, pamastymu ;))
2009-12-18, 01:45:25
Povilas
Zinau tuos pajucius, kai i galva ateina ideja, is pradziu ja rutulioji tik savo galvoje, domiesi, ieskai informacijos, galiausiai nusprendi tai daryti. Zingsnis po zingsnio arteji prie tikslo. Tai teikia didziausia pasitenkinima. Tai suprasti gali tik tie kurie gyvenime tai patyre...Tai kuryba - tai mokslas. PAGARBA, zmogau...
2009-12-15, 23:16:27
Audrius
Jeigu tai kritika, tai tada kritikos jus tikrai nematet.Apie tokius dalykelius galeciau daugiau papasakot is patirties.Koki siustuveli su 1 watu aptiksi uz 1000 km ir kodel 12 watu negali aptikt uz 100 km.
Labai atleiskit jei tai supratot ,kad tai yra kritika,as bandau tik diskutuoti.Atsiprasu.
2009-12-15, 19:33:59
diedas
Nu ar jus durni ? Pritarciau Lexxus, esat patis kazka padare ar savo tik teorijom svaidotes ? Cia zmogus dirbo, stengiesi igijo patirties, pasimoke is klaidu. O jus viska sudergiat, pagarbos bent kiek. Pelke, medis... neistrauksi ? Jei nesugebetumet is medzio putoplasto gabalo istraukt tai cia jusu liurbiskumas ir daugiau nieko, belieka tada baltom pirstines indus plautus.
2009-12-15, 17:28:17
Lexxus
Ale kiek cia kritiku, kurie patys nieko nepadare, tik kitus mokyti moka... Siaip saunu!
2009-12-08, 14:48:44
Audrius
Bet koks zondas gali nusileisti pasienyje.O jeigu panaudotum ilgu bangu siustuveli pelengavimui su pelengavimo iranga tu ji aptiktum ir uz 100km gulinti ant zemes,toks daiktas paciam pasidaryt kainuotu gal 100 litu maximaliai ir nereiktu GPS .Tai vienas is pigiausiu budu.Aisku tu ji rasi kur guli,bet ar paimt galesi tai kitas klausimas.
2009-12-06, 12:49:42
Ernestas Kalabuckas
Buvo trys vietos, iš kurių negalima būtų buvę pasiimti zondo. Tai Baltarusija (kaip kad ir nutiko), Baltijos jūra ir kokio labai pikto dėdės sodyba, į kurią jis nebūtų mūsų įsileidęs. Būtų buvę labai gerai, jei zondas būtų nusileidęs ant medžio, arba į pelkę - mažesnė tikimybė, kad kiti pirmiau už mus suras. O jau tada jau kaip nors iškrapštyčiau jį iš ten.

Dėl sekimo sistemos - ji šiuo atveju tikrai puikiai pasitarnavo. Na ir atstumai tikrai užtektini. Kas iš tos 1500 eurų kainuojančios sistemos, jei zondas nusileidžia pasienyje ?
2009-12-05, 22:56:15
Audrius
Uztenka ir telefono numerio ir tavo pavardes :) ir pats atvaziuosi pas juos i arestine kai jie paskambins,na jo bet taip nereikia tiketis geriau,o padaryt gera ir 100% surandama zonda reik truputi investuoti daugiau,bent jau ideti GPS trackeri kuris 100% veiktu bet kokiu atstumu ir tiksliai rodytu pozicija kur yra nukrites ant googl map,toks prietaisiukas kainuoja apie 500 -1500 euro svoris apie 60 gramu.Bet jei jis nukris i pelke ? ar i platesnius vandenis? ar pakibs aukstam medi? tada butiu jau gaila irangos.Tada turetu buti kontroliuotas nuleidimas i vieta, kitaip viskas labai daug kainuoja.
2009-12-05, 20:18:35
Ernestas Kalabuckas
Pirmiausia - ant zondo adreso nerašiau, antra - tikiuosi, kad mano mylima Lietuva manęs neišduos :) O dėl sklandytuvo - LABAI sunkiai ir brangiai įgyvendinamas dalykas. Suprasčiau, kad jis atsikabintų kelių kilometrų aukštyje. Atsikabinęs 30 km aukštyje taptų praktiškai nevaldomas ir kristų žemėn kaip akmuo.
2009-12-05, 14:09:45
Audrius
Ernestai siaip pamascius tu gali gauti dauk problemu jei tavo aparatas kerta siena,patenka i svetima erdve jis tau gali dar 10 kartu daugiau kainuoti ir tas beveik100% jei jie uzfiksuos skrendanti objekta paseks ir ras ant jo tavo adresa,butinai prisistatys tarnybos kurios suinteresuotos paimti is taves pinigu (baudos pavidalu) .
O ,kad tavo balionas nusileis lietuvoje tai labai mazai sansu,nes tu negali tiksliai paskaiciuoti ar jis sprogs ar praleis dujas per susidariuse maza skylute ir jo skridzio trukme uzsites.
Skaitau konceptas turetu buti tik sklandytuvas,kuri pakelus, kad ir i 30 km auksti kontroliutai atkabint dar lietuvos teritorijoje ir leisti jam sklesti i uzprogramuota vieta.Iranga nebus labai brangi ir daugiau sansu ,kad tu turesi nuotraukas ir yranga negu paleides, kaip zonda i platu pasauli be jokios kontroles kuris po to gali atnesti tik problemas (juk nezino rusai ar baltarusai kuom tu uzsiimi,o jie imsis visu saugumo priemoniu tam daiktui istirti ir rade adresa atke...
2009-12-04, 23:37:13
Ernestas Kalabuckas
vicko, tai būtent, kad toje firmoje, iš kurios dujas pirkau kaina žymiai mažesnė nei Agoje. Jau teko susisiekti ir pasidomėti kainomis.

Audriau, sklandytuvą pakelti būtų gal ir geriau (jau galvojau ir apie tai), tačiau čia jau sunkiai įsivaizduoju visos sistemos sudėtingumą, jei jau dabar iškilo gana nemažai problemų ir niuansų...
2009-12-04, 21:42:57
Audrius
Manau sansu rasti toki daikta mazai,ar nebutu geriau pakelti sklandytuva kuris is to aukscio pagal GPS datas lektu i palaidimo vieta ir dar nuotraukas darydamas,nereiktu dauk paiesku.
2009-12-03, 22:44:47
vicko
Ai, tiesa, o dujas gal biškį pigiau AGA pardavinėja..
2009-12-03, 19:52:17
vicko
Su visa pagarba Kimiui manau, kad karšto oro balionų pilotai daug čia nepagelbėtų - juk aukščiausiai iš jų užvyniojo tik į 20km :)

O dėl aukštuminių oro prognozių, žinoma ir pats lengvai susirasi, tačiau aš naudoju http://euro.wx.propilots.net/ . Nukeliavęs į upper wind and temperature rasi ne tik vyraujančio vėjo, bet ir vadiniamųjų jet streamų prognozes.
2009-12-03, 19:51:07
rolandas
gaila bet padariai viena esminia klaida,ta lipduka su kordinatemis reikejo uzklijuoti trim kalbim lietuviu rusu ir anglu
2009-12-03, 09:17:58
ps_tech
Cia visas mokslinis darbas atlikta, uz tokius dalykus reikia apdovanojimus suteikt. Dar manau vertetu atkreipt demesi i rasojima antrame projekte, nes rasa gali taip pat pakist koja.
2009-12-02, 21:00:02
nerukas1974
SAUNUOLIS ir man labai patiko visas eigos aprasimas ir pats projektas geras taip toliau laikyk lauksiu tesinio :)
2009-11-30, 18:25:54
rokas
labai naivus projekto sugalvotojas. Visu pirma leisti baliona vien paziurejus i vejo greiti bei krypti zemes pavirsiuje ir tiketis, kad jis nusileis netoliese - jau naivu. Aukstai oro mases juda visai kitaip ir greiciais siekianciais 100 km/h ar daugiau. Kitas dalykas, balionas su fotoaparatu ir sekimo iranga kirto Baltarusijos siena, paskui dar suranda entuziastu, kurie nuvaziuoja i baltarusija irangos ieskoti. Mazdaug isivaizduokit kokia butu baltarusijos pareigunu reakcija jei butu ta entuziasta aptike vietoje su irenginiu rankose. Jus dekokit dievui, kad jo nerado. Greiciausiai baltarusai aptiko ta baliona dar skrendanti, manes niekas neikalbetu vaziuoti i bulbasiaj jo ieskoti, nes dali gyvenimo praleisti baltarusijos kaliuzej perspektyva nevilioja. Ir aplamai tokie bajeriai gali baigtis tarptautiniu skandalu. Siaip bachuriukas gabus, sukonstravo idomu irenginuka, bet kita karta leisdami toki baliona susiderinkit su atitinkamomis tarnybomis Lietuvoje ir pavaziuokit koki simtuka km ...
2009-11-30, 10:53:28
Pavel
Nu jo... idomiai sugalvota, gaila kad pabaiga nesekminga, reikejo baltarusiskai uzrasa padaryti :) gal kas ir atsiustu.. bet ir tai nemanau, pamate zmones fotoaparata :) ir laimingi dingo
2009-11-29, 22:23:22
Whizzer
Stulbinantis ir idomus projektas . Labai sveikintina , kad projekta sugebejai ĮGIVENDINTI praktiškai. Perskaičiau tavo projekta negaledamas atitraukti akiu nuo ekrano ne sekundes :). Tikrai labai idomus projektas , ir tau pagarba už idetas pastangas kuriant GLORY :) . Nu ka, laukiam projekto tęsinio. Sėkmės konstruojant !
2009-11-29, 00:41:28
Vytautas
Reikėjo padaryt važtuvą, kad galėtum reguliuot kur skrenda balionas, o tai kitas balionas dar į kaliningrada nuskris. Šaunus projektas. Sėkmės toliau ekpermentuojant
2009-11-28, 23:16:36
Arturas
Geras net neesu girdejas apie ta projekta.. susizavejas skaiciau visa parasyma. saunuolis, linkiu geriausios sekmes!!!
2009-11-28, 18:47:33
Ignas
Oho čia tai geras projektas! Šaunuolis, laukiu GLORY II. Ir dar noriu pasiūlyt dėl ieškojimo, kai leisi GLORY II gali pabandyt gal su kokia ministerija, ar dar kokia valstybine įstaiga pakalbėti, kad jei kas kitas suras zondą (nes yra tikimybė kad nukris į koki miestą ar kaimą, ar vėl už sienos :) ) tai būtinai turi perduoti artimiausiai policijos nuovadai ir pan. Manau tikrai padėtų vyriausybė šiuo klausimo (vistiek nieko neveikia :D )
2009-11-28, 10:19:42
Lukas D.
@ Lukas Šidlauskas

Net jei Omnis nenorėtų prisidėti (kas, deja, realiai yra gana tikėtina), vis tiek galima gauti labai gražių vaizdų. Nežinau kokiu tiksliai greičiu leidžiasi parašiutas, bet video net nuo 1km iki 0 būtų įspūdingas. O sena gera antena nuo seno taksi teoriškai turėtų tą atstumą ženkliai padidinti, žinoma jei tai tilptų į svorio limitą :)
2009-11-28, 06:50:28
Renata
Suuuuuper idėja! Tik nepasiduok ir judėk į priekį.
2009-11-28, 00:43:51
skrydis
Šaunuolis. Palinkėsiu sėkmės leidžiant antra zondą.
2009-11-28, 00:16:02
Edvinas
Saunu, kad lietuvoje vis daugiau atsiranda tokiu entuziestu ;) gaila, kad gali but, kad nebepamatysime tu nuotrauku, bet linkius sekmes, ateities projektuose :)
2009-11-27, 20:39:57
Ernestas Kalabuckas
Vidmantai, galim lažintis, kad pigiau nei už 200 lt jokiais būdais nepasigaminsi 4,1 m3 švaraus vandenilio. Be to, kur tokį kiekį jo sukišti ? Juk nepildysi baliono visą savaitę. Čia tikrai ne vieta taupyti.
2009-11-27, 19:07:52
Vidmantas
ah gsm gps reikejo tarptinkliniu butu siunte, o vandenili galejai su elektrolize pasigamint. siaip sveikinu isgarsejus :)
2009-11-27, 18:57:25
Vaidas
Nu taip viskas profesionaliai padaryta ir apgalvota.. nu negi neatejo i galva kitur ji leisti. :( Liudna kad taip gavosi.
2009-11-27, 17:23:45
Simas
Super ! Pagarba !
2009-11-27, 15:28:15
nuomonė
Neatmetama versija, kad zondas galėjo pakliūti į Baltarusijos spec. tarnybų rankas. Gal jį pasieniečiai užfiksuoti ir dėl jo gali būti atliekamas tyrimas.
2009-11-27, 13:45:22
Tomas Liubinas
Na tikri šaunuoliai. Pagarba, vienas dalykas svajoti ir galvot, o kitas imt ir įgyvendint. Kas liečia teisinius dalykus, tai aš atkreipiau dėmesį, kad tie ispanai ir MIT studentai gavo atitinkamų institucijų leidimus skrydžiui. Siūlau pasiskambint caa.lt, bent pasidomėt, neturėtų būt sudėtingas procesas gaut leidimą meteorologiniam balioną iškelt.
2009-11-27, 11:27:53
opa
vaikeli, tu geriau pirma istatymus ir taisykles pasiskaitinek, tau netgi kazkas nuoroda yra uzrases pradziai. Kai gausi solidzia bauda, tada galesi kalbeti apie paranoja...

O kas liecia katastrofas, tai jos dazniausiai ir ivyksta del atsitiktiniu smulkmenu.
2009-11-27, 09:46:07
Ernestas Kalabuckas
Na tai pamąstyk. Balionas ne lėktuvas, jis kyla, o ne skrenda horizontaliai. Tą aukštį, kuriame jis gali susitikti su lėktuvu įveikia per sekundę, t.y. jei per tą sekundę nesusitiks su lėktuvu - nieko nebus. Ar bent suvoki, kokia tikimybė, kad susitiks ? Greičiau lėktuvas pats nukris, nei susitiks su mano zondu. Nedaryk problemų ten, kur jų nėra, kas dieną tokių balionų pasaulyje yra paleidžiami šimtai, na o lėktuvai kas diena tai nekrenta. Aš kol kas dar paranoja nesergu...
2009-11-27, 02:31:35
Taip
Na taip projektas tikrai idomus. Bet tikrai jai tavo zodndas krisdamas ar kildamas butu atsitrenkes i keleivini lektuva? Isivaizduoji kokios pasekmes ivyktu? Juk katastrofai uztenka menkiausios detales kuri atsitriankia y korpusa.. Pamastyk zmogau!!
2009-11-27, 01:21:39
Andrius
Šaunuolis! dabar tik atradau šį tinklapį, būtinai seksiu naujienas. :)
2009-11-26, 22:35:08
EL1
O parama veikia tuoj išbandysim. :)
2009-11-26, 20:23:07
El1
Tu šaunuolis Ernestai, gaila kad neradot baliono su įranga.Manau antras projektas bus sėkmingas.Galėtum pasidaryt paypal paramą šitame puslapyje (paypal mygtuką) .Rastum ir rėmėjų. Ir projektas greičiau judėtų į priekį .Idėja gera ir įdomi. Reiks sekt tavo puslapį.
2009-11-26, 20:20:44
Fi
Respektas uz toki sudetinga projekta:). Man, kaip susidurianciam su oro laivininkyste, buvo labai keista kad nepasiziurejote tuo metu vyraujanciu veju aukstesniuose atmosferos sluoksniuose. Jie retai kada turi kazka bendro su pazemes sluoksniu.
Kitas momentas, labai sudetinga sistema (sekimo), kuo sudetingiau tuo daugiau sancu gesti. manau butu uzteke paprasto GPS GSM trackerio +logerio, negaletumete nuo tam tikro aukscio sekti viska "gyvai" taciau pries nusileidziant gautumete koordinates (labai jau mazai kur Lietuvoj nera gsm rysio). taip pat gerokai sutaupytumete svorio nes nereiktu tiek daug maitinimo galios. Ta svori galima butu isnaudoti prikabius pvz kamera. Beja nelabai supratau kaip butu issiskleides parasiutas.
Sekmes!
2009-11-26, 17:10:26
opa
siaip tokie projektai turetu buti vykdomi pirmiausia suderinus su atitinkamomis tarnybomis. O cia, dar kirto Baltarusijos siena... Uz tokius dalykus gali truktelti taip, kad mazai nepasirodys. Dar po tokios "reklamos" tikrai manau, kad sulauksi "sveciu" is tam tikru instituciju. Siaip tai cia ne juokas yra. Zinai, kad galioja zapadlo desnis, paleisi kita baliona, ir susidurs su keleiviniu lektuvu (noredamas taip niekada nepataikysi, bet jeigu?)... Apie galimas pasekmes net baisu pagalvoti.
2009-11-26, 16:33:38
Lukas Šidlauskas
@ Lukas D. Jeigu GSM nustoja veikti kelių km aukštyje, tai ką kalbėti apie 3G? :)
2009-11-26, 01:16:33
Phreakboy
MEGA RESPEKTAS uz toki projekta ir entuziazma. Bliamba reikia geocaching'o entuziastams pranesti paskutines koordinates gal pasiriz surasti tavo shedevra :). Beje del vietos nustatymo gal siuo atveju gsm'as daug naudingesis. Suprogramini atmega kad tik tam tikrame aukstyje pagal gps'a (leidziantis) ijungtu gsm telefona arba modema ir sms'ais siustu kur leidziasi tada gauni sms'us ir leki ten kuo greiciau. Zinoma realiu laiku stebeti daugiau adrenalino :) bet vien ant irangos galima sutaupyti apie 800lt nes telefona su kuriuo susikalbesi AT komandom rasi iki100lt o gal net pas pati stalciui senas siemensas voliojasi :). O jei reikia skrydzio tracko po visu ivykiu galima su atmega loginti kordinates ir t.t. Del GSM aprepties zonos manau lietuvoje nera dideliu problemu, del skrydimo i baltarusija manau koks pildykas per rouminga net ir is ten atsiustu sms'a. Na tai tik mano pamastymai, linkiu sekmes su kitais projektais !)
2009-11-26, 00:54:18
Lukas D.
Sveikas :)

Siūlyčiau pabandyti dėl GLORY 2 projekto kreiptis į pvz omitelį/locator.lt ir/ar nokia ir į zondą sukišti porą telefonų su 3G ir tiesiogiai transliuoti vaizdą iš jos (bent kol ryšys sieks).

Nors didžiosios kompanijos gauna tikrai daug prašymų paremti, tačiau labai retas kuris gali būti panaudotas ir jų pačių reklamoje. O šio atveju akciją "Omitel Ryšys veikia ir N km aukštyje..." arba suoragnizuoti tiesioginę transliaciją kiekvienam, tiesiog paskambinus į omnio servą ir tiesiogiai per 3g stebint vaizdą, tikrai galima padaryti. O originalios idėjos yra tikrai vertinamos.

Jei labai pasiseks, gal jie suderins profilaktiką ir skrydžio laiką, ir galės pasukioti vieną(papildoma) galvą zondo kryptimi, kad ryšys būtų daug ilgesnis. Nesant kliūčių atstumą tikrai galima kilometrais matuoti ;)

1lukas1@googlesmailas
2009-11-26, 00:41:40
Lukas Šidlauskas
Prieš skaitydamas net nežinojau, kad jis nebuvo rastas ir nuotraukų nėra ir pasidarė tikrai labai gaila, juk tiek dienų ir bemiegių naktų praleidai prie šio projekto, tai pat ir nemažos jo išlaidos. Bet kuriuo atvėju, spaudžiu tau dešinę, už tokį didelį užsidegimą ir norą. Siūlau visiems skaitantiems prisidėti ir padėti šiam žmogui, skirdami kažkiek litų šiam projektui, manau atsirastų ne vienas. Jeigu atsiras tokia galimybė, būtinai prisidėsiu ir norėčiau sudalyvauti sekančiame jo paleidime :)
2009-11-25, 23:47:00
Ernestas Kalabuckas
Na čia priklausomai nuo to, kiek baterijų bus įdėta į zondą. Dabar nepamenu tik, tačiau buvau paskaičiavęs ir kiek šiuo atveju turėjo dirbti. Berods, apie 12 h.
2009-11-25, 17:01:55
Sandrius
o nusileidus kiek laiko dar veiktu siustuvas?
2009-11-25, 16:25:55
Ernestas Kalabuckas
Tai manau ir taip, jei Lietuvoje nusileis, tai užteks nuvažiuoti į tas paskutines koordinates ir ryšis atsiras. Šiaip kai rašiau, kad ant žemės ryšis 1 - 2 km, tai čia tokiu atstumu kompiuteris sugeba atkoduoti koordinates. Pats signalas girdisi kokių 10 km spinduliu. Mašinoje turėjau kryptinę Yagi anteną - būčiau nustatęs krypti į kurią važiuoti, jei vis dėl to signalo nepavyktų atkoduoti.
2009-11-25, 14:26:39
Sandrius
Gal sekanti karta reiketu papildomai sekti is kokio bokstelio, gal taip pavyktu uzfiksuoti velesnes kordinates.
2009-11-25, 14:22:25
Ernestas Kalabuckas
Na tai jo, ryšis dingo, nes atsirado kliūčių sklisti radijo bangom. Bet spėju, kad ryšis dingo, kai balionas nusileido iki kokių 500 metrų aukščio. Vat jei būtų lygiai taip pat dingęs ryšis Lietuvoje, tai nuvažiuočiau į paskutinę vietą, kada dar balioną girdėjau ir vėl pagaučiau ryšį.
2009-11-25, 14:13:27
Sandrius
Jeigu neaisku is kokio aukscio buvo pasiustos paskutines kordinates tai surast kur jis nusileido nelabai imanoma. Panasu kad rysys dingo del per didelio atstumo ir aplinkos salygu.
2009-11-25, 14:02:22
Ernestas Kalabuckas
Sandriau, deja, GPS duomenų apie skrydžio aukštį neturiu. Siųstuvas nesiuntė šios informacijos.

voraratis, taip, leidžiant zondą su keliais balionais skrydžio aukštis būtų didesnis - reikėtų mažiau vandenilio kiekvienam balionui. Bet tai nereiškia, kad su dviem balionais zondas pakils į 60 km aukštį. Labiau tikėtina, kad pasieks kokius 35 - 40 km. 40 km riba balionu yra sunkiai įveikiama.
2009-11-25, 13:06:58
voraratis
Gal prikabinus porą balionų ir pripūtus į juos mažiau dujų pakiltų aukščiau?
2009-11-25, 12:31:04
Jolanta
Ernestai, Tu jėga!
2009-11-25, 10:50:37
Algimantas
Keista, kad valdiskos istaigos neuzdejo kokios baudos.... juk be ju palaiminimo....
2009-11-25, 09:35:21
Andrius
Ant kito projekto prasinesk tinkamom tarnybom kad naudoji oro takus tam tikru laiku. O gali baigtis labai blogai.....
2009-11-25, 05:00:49
Rimvydas Pocius
Tiesiog super ;) Noriu pagirti tave kad labai graziai suprojektuotos ir isesdintos plokstes. labai viskas kruopsciai ir kokybiskai atlikta. Jei nuspresi kurti nauja projekta, noreciau prisideti prie finansavimo.
2009-11-25, 00:32:28
Karvė
Šaunuolis!
2009-11-24, 23:48:00
Sandrius
Labai idomus projektas. Klausimelis, ar yra duomenys is gps apie skrydzio auksti, butu idomu juos pamatyti ir susieti su skrydžio trajektorija.
2009-11-24, 22:46:38
Asta M., Utena
Na ,Ernestai, šaunuolis ! Manu drąsiai gali pristatinėti šį projektą respublikiniame informacijos centre Žirmūnų g. 1 b, Vilnius, šis projektas turi patekti į tarptautines erdves. Seniai sakiau... Paskaičius komentarus, nuostabu, kad žmonės gerašidiškai prisideda prie projekto, Lietuvoje būtinai reikia skatinti gabiuosius. Glory II būtinai atsiprašysiu iš darbo ir dalyvausiu paleidimo "ceremonijoje".
2009-11-24, 22:37:59
Ernestas Kalabuckas
Atsiprašau, tikrai klaida įsivėlė. Paleidimas įvyko 10:51 val. Jau pataisiau.
2009-11-24, 22:34:43
Osama
kazkur klaidele isivele: paleidimas ivyko 11:51 val., 13:01 val. visai dingo, Skrydis truko 2 h ir 10 min.
2009-11-24, 22:21:03
Dzigi
Pagarba :)
2009-11-24, 21:59:51
Andrius
pagarba, sitas zmogus turi gudre galva ir jam 17 metu ir jis tokius jau projektus daro, sviesi tavo ateitis bus :) linkiu didziausios sekmes tolimesniuose projektuose :)
2009-11-24, 21:42:38
Siaip pastebejau
Vandenilis susimaisias su oru, tikrai nesprogsta.

P.S. Vilniaus gatvem vazineja du auto varomu vandeniliu ant karbiuratoriniu varikliu. Jei kam idomu goglinkit rasit infos. Beja nelegalu ekspoatuoti tokius auo:)
2009-11-24, 21:28:38
Justa
Prisidėsiu prie pagyrimų :) tikrai esi šaunuolis, o dar šauniau, kad esi iš Molėtų. Ir šiaip perskaičius matosi vienur kitur yra kritikos... na ir manau ne be reikalo visgi į saugumą pažiūrėjai pro pirštus, bet tikiu, kad sekantis projektas bus daug sėkmingesnis. Sekmės.

http://www3.lrs.lt/pls/inter2/dokpaieska.showdoc_l?p_id=290185&p_query=&p_tr2= ( užmesk akį į pabaigą, kur apie nepilotuojamus oro balionus )
2009-11-24, 20:45:10
Pashkinis
Suorganizuok Ernestai koki kluba mokykloje ar burelio isteigima, manau atsiras kruva norinciu paaukot 2%.
Del salcio aukstame aukstyje manau Ernestas galvoja teisingai. Ore balionas buna apie 2val. saltis nemazas buna ilga laika, ir manyciau kad dezute turetu buti dar storesnio sluoksnio. Tie 2-3cm manau prie -40 juokelis.
O del folijos kuri atspindi infraraudonuosius spinduliai, daznai ji panaudojama neteisingai. Kazkur skaiciau eksperto straipsni apie klaidinga jos naudojima silumos izoliacijai. Esme tokia, kad folija ar i ja panasi medziaga atspindetu infraraudonuosius spindulius, tarp jos ir medziagos turi buti paliktas keletos cm tarpas, tada susiformuoja "atsokantys" infraraudonieji spinduoliai. Pasidomek jei turesi laiko, nemoku moksliskai isdestyti, grubiai esme parasiau :)
Sekmes ir laukiam visu aprasymu apie "zingsni po zingsnio"!!!
2009-11-24, 20:26:10
Jezus
Respects tau zmogau, gyventum arciau sotines, mielai padeciau tau su kitu projektu!
2009-11-24, 19:56:25
Kypsas
MOLODEC
2009-11-24, 19:37:42
Ernestas Kalabuckas
Kęstai, dėl parašiuto dabar taip ir darysiu. O dėl baterijų, manau geriau nerizikuoti ir naudoti dirbančias bent -40 laipsnių šaltyje, kaip kad dariau šį kartą. Be to, šios Energizer baterijos yra neįtikėtinai lengvos - laikant rankose atrodo, lyg būtų tuščiavidurės. 30 km aukštyje temperatūra nukritus iki -60 laipsnių - tuo net neabejoju, buvo jau kitų žmonių pamatuota. O šiaip, kiek žinau, kylant į viršų temperatūra kas kilometrą maždaug mažėja 6 laipsniais. Aišku ten didesniame aukštyje, tas mažėjimas jau nebe toks staigus, tačiau praktiškai viso skrydžio metu zondas būna minusinėje temperatūroje.
2009-11-24, 18:50:55
Tomas
vienas rekomeneduojamo pobudzio prasymelis: manau Tavo projekta seka daug zmoniu, o ji sekti butu kur kas paprasciau jei butu galimybe uzsiprenumeruoti rss'a ;)
2009-11-24, 18:47:52
saunuolistu
Saunu, taip ir toliau, gerbiu.. :)
2009-11-24, 18:36:13
Kestas
Ernestai parasiutui siuti medziagos turi kievienas paprasparnio instruktorius. surask toks "briedis " netik remontuoja bet ir siuva parasparnius pasius koki tik reiks...medziagu tam turi...
manau beterijos turetu tikti bet kokios. per toki putos sluoksni jos neturi tiek atsalti....ty skrydzio laikas netiek ilgas kad persaltu..ir jis nebuna visa laika tokiome saltyje.pasidomek oro prognozemis aukstuminiuose oro sluoksniuose..cia pedel aerodromo meteo tarnybos tereikia joms paskambinti. juo labiau kad reikia suderinti baliono paleidimo laika ir vieta . kad nepakenkti kokio boingo varikliui ar pilotu kabinai.
sekmes darbuose ir lauksim nuotrauku...
2009-11-24, 18:13:06
Tadas
Tikrai nemaniau, kad lietuvoje yra tiek tokiu talentingu zmoniu :) Linkiu didziausios sekmes ateities projektuose. Pasistengsim ivairiai paremti :)
2009-11-24, 17:20:56
Algimantas
Ernestai, esi šaunuolis...
Nepaisant kvailos pabaigos (smegenų šturmo nedarėt visų įmanomų variantų sumąstymui), būtinai tęsk savo projektą.
Tikiuosi, paskelbsi sąskaitą (įmesiu į ją pinigų) ir 2010 vasarą GLORY II startuos.
Dar kažkur metėsi panašus fotikas pasmigęs, galėsi naudoti...
2009-11-24, 14:51:28
Remigijus
Trumpai apie galimybes surasti Glory: Esu pats pasienietis (Lietuvos Respublikos), gana dažnai tenka susitikti Baltarusijos pasieniečius oficialių susitikimų metu. Esu įsitikinęs, kad, jeigu kas nors iš Jūsų turi pažįstamų ar draugų Baltarusijoje, jie galėtų kreiptis į Smorgonių būrį (pasieniečių), - jie tikrai sutiks, kad aparato būtų ieškoma pasienio ruože, o jeigu galės, dar ir pagalbą suteiks. Kiek pažįstu Baltarusijos pasieniečius, jie tikrai yra pakankamai geranoriški ir paslaugūs. Jeigu sudomino mano žinutė, parašyk man, gal galėsiu kuo nors padėti... Remigijus09@gmail.com.
2009-11-24, 14:15:24
Ernestas Kalabuckas
Kimi, dėkingas už puikius patarimus, kitą kartą tikrai į tai atsižvelgsiu. Ir būtinai su Jumis susisieksiu dėl pagalbos su prognozėmis.
2009-11-24, 14:15:24
kimis
Ernestai, per daug prirasiau aname komentare, tad nukando

...

Turiu pakankamai patirties planuojant karsto oro balionu skrydziu trajektorijas, tad mielai padeciau su meteo prognozemis Glory II skrydziui. Taip pat galiu pakonsultuoti del derinimo su oro navigavijos tarnybomis.

su manimi susisiekti gali e.pastu pilot.kimis@g***l.*** - zvaigzdutes manau zinai i ka pakeisti.
2009-11-24, 14:05:40
Kimis
Labas Ernestai ir kiti komentatoriai.

saunu, kad yra jaunu zmoniu, kurie stai sugalvoja ir igyvendina tokius projektus. sveikinu.

ne vieta neteisinga pasirinkta, o mano manymu nepasidomete meteo prognozemis. jei ir pasidometa, tai, ko gero, tik vejais prie zemes, visai neivertinant to, kad kylant aukstyn vejo greitis ir kryptis keiciasi.

taip pat, kaip aviatoriui, parupo vienas klausimas, nes neradau atsakymo projekto aprasyme - visa tai buvo suderinta su oro navigacijos tarnybomis? juk si zonda laisvai galejo nunesti prie intensyvaus eismo oro keliu... o ir nunese. paziurejus zondo trajektorija galiu is kart suskaiciuoti bent du zemutinius ir du aukstuminius oro kelius, kuriuos jis kirto. gerai, kad si karta nieko nenutiko. bet net nesinori galvoti kas butu, jei zondas pasipainios kelyje kokiam nors keleiviniam laineriui su 400 keleiviu...

Tad ruosiant Glory II rekomenduoju atsizvelgti i siuos dalykus.

Turiu pakankamai patirties planuojant karsto oro balionu skrydziu tr...
2009-11-24, 14:01:03
Pilietis
Linkejimai ish vilniaus nuo panashiu entuziastu :) !
Laikykites kolego !
2009-11-24, 13:46:28
Tata
Įdomus eksperimentas.
Tik klaida, kad nestartavote iš Lietuvos vidurio - iš Kauno ar Kėdainių rajonų. Gal tas burbulas nebūtų pasiekęs Bielarusijos.
Dabar reiktų bandyti ieškotis kokį bendramintį iš Gudijos, gal apsiimtų su prietaisu paieškoti - Arba reiktų pasiskelbti to Bielarusijos rajono laikraštyje, kur tikėtina, kad zondas nusileido, siūlant už suradimą kokį nors prizą - Vis kokia nors vilris būtų.
Su pagarba !
Tata
2009-11-24, 13:43:56
laimis
Super saunuolis :)
Bravo !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
2009-11-24, 13:30:05
J
Na biski keista, kad pasirinkta tokia nedekinga paleidimo vieta :) tiek idejus ir investavus, tikrai nebutu buve sunku pavaziuot iki kokiu kedainiu :)
2009-11-24, 13:08:47
nerijus
Ernestai, juk viską paskaičiavot ir t.t. tik niekaip nesuprantu kodėl neįvertinot nusileidimo galimybės Baltarusijoje..? Aišku leisti iš savo kiemo paprasčiau, nei važiuoti 100 km, bet tai būtų užtikrinę nusileidimą Lietuvos teritorijoje, juk kaip supratau - tikslas buvo tiek paleisti zondą ir tiek pat svarbu rezultatas- tos nuotraukos kuriomis žavėjaisi ;)
(aišku jei rastų ir lietuvis, tai dar ne 100% kad gražintu..:/)
Anyway ,sėkmės tolesniuose projektuose ;) rašykit projektą Europos paramai gauti, kurkit kelias darbo vietas ir gausit finansavimą ;)
2009-11-24, 12:37:06
Ernestas Kalabuckas
Apie tai aš irgi buvau pagalvojęs :) Mano nuomone, tai priklausys tik nuo atmosferos skaidrumo. Jei skaidrumo užteks - tikrai turėtų matytis. Tačiau tai tik spėliojimai. Manau GLORY II skrydžiu tikrai patvirtinsime arba paneigsime šią hipotezę :)
2009-11-24, 12:34:08
Pashkinis
Idomu Baltijos jura matytusi is 20-30km aukscio?
2009-11-24, 12:03:55
Rimvydas
Labai įdomus projektas. Nustebino tavo žinių kiekis ir pastangos. Pagarba. Aš pats fizikas-informatikas, tai skaičiau labai susidomėjęs. Gaila, kad nepavyko rasti nusileidusio aparato, aš tavo vietoje dar bandyčiau jo paieškoti, pabandyti apskaičiuoti kur galėjo nusileisti. (Ir tekstą ant dėžės galėjai keliomis kalbomis parašyti) :)

Sėkmės ir su nekantrumu laukiam Glory II varianto. Pranešk vis eigą. Manau atsiras ir rėmėjų.
2009-11-24, 11:46:48
Ernestas Kalabuckas
Ačiū. GLORY II pradedamas projektuoti jau dabar, tikiuosi suspėti paleisti jau šią vasarą. Manau šį kartą viskas taip neužtruks - turiu jau nemažai patirties, dabar visiškai aišku kokią geriau įranga naudoti balione.

O parama tikrai praverstų - zondo galimybės labai išaugtų. Artimiausiu metu atnaujinsiu tinklapį, papildysiu informacija, taip pat padarysiu paramos puslapį. Norintys galės prisidėti ir tikrai neliks užmiršti.
2009-11-24, 10:33:33
Arūnas
Šaunuolis.
Visapusiška pagarba.
Kada leisi Glory II ir kokios reikia finansinės pagalbos?
Sąskaitos Nr. ?
2009-11-24, 09:52:03
Pashkinis
Jei i projekta sudejote apie 2000lt, reikejo nepagailet poros simtu litu kurui, ir nuvaziuot i vidurio Lietuva, tikimybe kad nekirs "viziniu" teritoriju Kaliningrado ir Baltarusijos daug sykiu sumazeja. Labai idomus projektas. Lauksime sekancio. Susidaro ispudis, kad viskas buvo pedantiskai konstruota, apskaiciuota, bet grubiai prasauta pro sali su paleidimo vieta. Kita syki pora simtu litu kurui dovanociau, vardant nepalaidot poros tukstanciu baltarusijos miske. Sekmes ir kantrybes ieskant geros starto aiksteles ir gero oro.

NASA del oro salygu irgi atidejineja startus ;)
2009-11-24, 09:10:21
Igoris
Sektinas pavyzdys! Manau uzkresi daugeli zmoniu tokiais projektais, greit nebus laisvos erdves Lietuvos danguj del balionu gausos :) Kul!
2009-11-24, 03:35:23
Jonas
Yspudingas projektas ir ziniu lygis reikalingas jam ygyvendinti, manau komplimentu jum ir taip pakanka. Siulyciau jum saite ydomesnius projektus isdestyti saite viesam aptarimui, beje kaip ir saskaitos numery. Tikiu kad sulauktumet nemazai ydomiu patarimu, as savu ruoztu siek tiek paremciau ir materialiai. Galbut ir daugiau norinciu atsirastu. Sekmes ygyvendinant naujas idejas.
2009-11-24, 03:11:29
FooXaS
Beje,Ernestai..
Kada turesi jau paruosta plana del GLORY II ,susisiek su manim per skype: fooxas666
Pasistengsiu pagelbeti del dalies finansavimo ir remimo.

Pagarbiai

FooXaS
2009-11-24, 02:02:54
Artas
UHU!!! SUPER!!! Cia tai projektas!!!
Sekmes ieskant!!! ;) Tikiuosi pavyks!!!
Laukiam, nesulaukim kitu idomiu projektu :)
2009-11-24, 01:31:45
Mantas
Na man patiko tavo sugalvotas projektas.Noreciau pats toki padaryti,bet nera tam laiko. Na kadangi planuoji kurti antra,jei nori galiu prisideti. kadangi gyvenu airijoje ir pas mus tokiu batareiku kaip energaizer lithum yra.jei nori galiu atsiusti.tik sakyk kiek.Mano emailas kance@delfi.lt Sekmes.
2009-11-24, 01:06:52
Ernestas Kalabuckas
Dėl siųstuvo sutinku, reali jo kaina yra daug mažesnė, tačiau ir taip buvo per daug įrangos gaminimo, tai nusprendžiau jį nusipirkti. Sekančiam paleidimui pats pasidarysiu siųstuvą iš tam skirtų modulių.

Dėl parašiuto, gal irgi, šiek tiek. Tačiau pats tikrai tokio pasidaręs nebūčiau - Lietuvoje sunku gauti tokio audinio, neturiu siuvimo mašinos, nemoku siūti :) O pats, tai tikrai kokybiškai pagamintas.
2009-11-24, 01:03:34
Justas
"Biški" už siūstuva ir parašiutą permokėjei, manau buvo galima ir be tokiu ikainiu apsieiti. Bet projektas gerulis
2009-11-24, 00:40:27
Ernestas Kalabuckas
GLORY II tikrai bus! :) Tikrai nesitikėjau, kad susilauks šis projektas tokio susidomėjimo, todėl nelabai ir planavau pakartoti. Tačiau dabar net neabejoju. Ačiū Jums! ;)
2009-11-24, 00:23:40
Nerijus Vitkauskas
Pribloškiantis projektas, tu tikrai pasiekiai labai gerų rezultatų. Su tuom ir sveikinu tave. Jei bus glory 2 tai butinai padaryk aukojimo myktuką. Tikrai gausi iš susidomėjusių paramos, gal nedidelės, bet vistiek.
2009-11-24, 00:16:00
Zilvinas
Saunuolis! Tikrai saunus ir uzkreciantis projektas nuo A iki Z. Bus idomu stebeti kaip tau sekasi toliau :)
2009-11-23, 23:49:25
BIG K
Šaunuilis, super, tikrai šiurpuliukai laksto, kai sužinai, kad Lietuvos žemelėj tokie žmogeliukai gyvena. Linkiu visokeriopos sėkmės tolimesniuose projektuose, didžiuojuosi, kad abu gyvenam toj pačioj šalyje :).
2009-11-23, 23:37:07
Asta M.
šiandien labai atydžiai visi šeimos nariai perskaiteme tavo tinklalapį, na nuostabu, mes labai didžiuojamės tavimi, tavo kūryba ir kantrybe visą tai darant. Tik begalinės kantrybės ir stipraus užsispyrimo žmonės tokius darbus daro.
Šaunuolis, Šaunuolis, šaunuolis .
2009-11-23, 23:33:21
Martynas
Pagarba zmogau, zemai lenkiu galva! :)
2009-11-23, 23:26:27
Dywaz
Labai idomus projektas, reikalaujantis daug ziniu :) Manau sunku turejo buti daryti tas mikroschemas... Gaila, kad nerastas zondas, tikiuosi ras jis kas nors ir grazins.
2009-11-23, 23:04:05
PetrasL
Čiotkai ! :)
2009-11-23, 23:02:45
FooXaS
"Respectas" Tau uz toki kruopstu ir tikrai kuribinga darba.
Siulyciau visa ideja isversti i anglu kalba ir issiusti i NASA : )
Kas ten zino ka jie sumastys ;)

Pagarbiai,

FooXaS
2009-11-23, 22:59:33
Ernestas Kalabuckas
Vismantai, taip, sutinku, reikėjo rašyti telefono numerį su Lietuvos kodu. Na dabar jau per vėlu, tačiau pasimokysim ir darydami antrą skrydį šios klaidos nekartosim.

Raimi, būtinai pranešim, o projektas tikrai ne už kalnų :)

Dėkingas visiems už paskatinančius komentarus, tikrai nesitikėjau, kad taip patiks :) Kas gi dabar belieka - pradėsim projektuoti GLORY II :) Laukite tinklapio atnaujinimų :)
2009-11-23, 22:52:10
Simona
šaunuolis !
2009-11-23, 21:56:21
Tadas
Saunu, tiesiog sirdis dziaugiasi, kad tokie jauni zmones, jau sugeba atlikti tokius projektus, gera zinoti, kad ateitis priklausys dar sumanesniemszmonems, linkiu sekmes ir nestokoti energijos ir kitiems projektams :)
2009-11-23, 21:56:12
Linas
Kitam projektui parašiuto nebepirk, o atvažiuok pasikonsultuoti į VIlniaus parašiutininkų klubą - ten ir parašiutą gal suras arba pagamins, sutaupysi tą 100 Lt. Juolab, kad yra įvairių parašiuto išskleidimo mechanizmų, tad visokie tokie "pribambasai" gali pasitarnauti.
Sėkmės darbuose.
2009-11-23, 21:44:25
Andrius
Sveikinu :)

Labai malonu girdeti, kad toks jaunas vyrukas viska savo isgalemis padare, aprase. Tik nesupratau vieno dalyko ( itariu, kad bus kas nors taves to klauses) - kodel paleidimas turejo ivykti butent is tavo namu ? :} Juk jau projekto pradzioje buvai numates, kad zondas gali nusileisti Gudijoje. Negana to, Joniskis, Siauliai ir visa Lietuvos šiaures vakaru, vakaru puse yra zymiai vejuotesne nei kad centrine ar rytine :}
Tik tiek. O visa kita - liuks :}
2009-11-23, 21:24:55
Kestas M
Labai pavykes projekto logo - paprastas, aiskus ir isimenantis.
2009-11-23, 21:05:54
Kestas M
Ernestai, tu padarei fantastini dalyka ir taip pat fantastiskai viska aprasei, kas taip pat yra labai svarbu. Sekmes ir toliau.
2009-11-23, 20:54:17
Žilvinas
Eina sau... tikras Genijus esi ! Šaunuolis. Sekmės tau kuo didžiausios ateityje ir paieškose zondo, Baltarusijoje, manau kad dar yra tikrai vilties. :) Jei bus GLORY II projektas ( nesekmės atveju, jei nerasi zondo ) tai manau tikrai atsiras remėjų, ar paramos žmonių finansuojančių. :)
2009-11-23, 19:29:22
as
maladiec
2009-11-23, 19:27:02
Panele
Va cia tai saunuolis!!!
2009-11-23, 18:46:53
Deep
Siaip kita kart padarykite kokia automatine adata, kad pamacius, jog balionas skrenda ne ten kur reikia - pradurtu ji ir jis nusileistu. Be to rasyti ant dezes reik dviem kalbom o telefona uzrasyti tarptautiniu formatu. Dabar - deja netikiu kad baltarusiai ka nors suprastu ir susisiektu. Bent jau emaila palike butumet.
2009-11-23, 17:49:44
Darius
Smagu, kad tokio jaunimo yra ir pas mus :)
Linkiu ir toliau taip tęsti!
2009-11-23, 16:48:27
Linas
Saunuolis!
2009-11-23, 15:48:17
Andresass
Na tiesiog gera zinoti kad dar yra tokiu zmoniu. Labai idomus projektas. Tikiuosi tavo iranga atsiras ir skaitysime straipsnio tesini ir ziuresime nuotraukas. Taip ir toliau. Laikyk kardana!
2009-11-23, 15:25:20
gintaras
Šaunuoliai! Jei planuojate GLORY II, susisiekite su mumis , tikrai rasime kuo padėti.
2009-11-23, 15:16:43
Dainius
Kas be ko niekiap nesuprantu kodel negalejai baliono paleisti vidurio lietuvoje tada butu mazesne tikimybe jam kirsti lietuvos siena, negi buvai visiskai tikras kad jis nekirs sienos, kita kart jau manau nepadarysi sios klaidos :D
2009-11-23, 15:10:09
Mindaugas
Tikrai gerai čia padarė. Smagu, kad tokių žmonių Lietuvoje dar yra. Tikrai sveikinu.
2009-11-23, 15:08:48
Dainius
Padirbeta is peties. pirma mintis neisigilinus i projekta kad jam reikia mazai ziniu, bet pasirodo radiolokacijos, metereologijos, elektronikos reikia gan nemazai. mane nustebino kad taip puikiai tvarkeisi su elektronika.
2009-11-23, 15:08:23
InDeed
Saauonuolis!!! Gaila tik kad vejas nei ta puse pute.....
2009-11-23, 15:07:17
Raimis
jei netoli buvo pasieniečių bokštelis - nemaža tikimybe kad tavo zondas pas juos. Liuks projektas. Sėkmes sekančiame Glory II projekte -tikiuosi jis bus neužkalnu. Informuok parasparnistu visuomene- butinai sudalyvausim paieškose ;)
2009-11-23, 14:30:20
gedexk
linkim sekmes surasti ta zonda :) i koki baltarusu vietini laiktrasti parasik gal kas atsilieps ir kita siki +370 nr rasik kad kox ruskis zinotu is kokios salies esi arba net keliom kalbom prikabinti ta lentele jo ir leisk is Kedainiu atleksiu paziureti :D
2009-11-23, 14:05:36
AU
Šaunuolis - laukiu tesinio ;) Gali atsidaryti kokią sąskaitą šiam projektui. Tikrai atsiras norinčių paremti - aš ir galėčiau truputį.
2009-11-23, 14:05:13
saulius
Ernestai, atsidaryk paypal account'ą savo naujajam projektui finansuoti - pažadu pervest bent 10 lt.
Su sąlyga, kad vėl viską detaliai aprašysi.
2009-11-23, 14:01:20
Skimas
Tikrai puikus ir idomus projektas, tik aisku pastebejimai per veli: reikejo leisti is vidurio Lietuvos - tikimybe nusileisti Lietuvoje butu didesne.
2009-11-23, 13:48:17
Vismantas
Šaunuolis. Kita kart leisdamas važiuok vidurin Lietuvos. Dar pastebėjimas. Tel. nr. rašyk +370 ... ......... . Dabar jei ir rado baltarusiai gali nežinoti kaip prisiskambinti. O ir tekstą rašyt reikia keliomis kalbomis LT, RUS, ENG. Neaišku kokia kalba kalba tas kas gali rasti.
2009-11-23, 13:38:06
Tomas
Nuostabu! Linkiu sekmės kituose projektuose.
2009-11-23, 13:34:30
juse
Saunuoliai
2009-11-23, 13:21:51
:))
Vajetau, kaip smagiai sumastyta :)
Tikriausiai reikia beproto daug kantrybes, o to man truktu... O dar visi apskaiciavimai.
Kaip smagu.
Dziaugiuosi.
Ir toliau taip ;)))
2009-11-23, 13:15:04
Vidmantas
Jei buvo dvejones, kad zondas gali nusileisti Baltarusijoje, tai reikejo pavaziuoti i salies vidu... Negi butina leisti is namu?
2009-11-23, 13:09:34
Ernestas Kalabuckas
Nuotraukas siųsti tiesiai į kompiuterį būtų įmanoma, tačiau atsiranda tam tikrų niuansų. Didėja zondo svoris, energijos sąnaudos, ko pasekoje reikia daug daugiau baterijų. Labai stipriai auga įrangos kaina. O gautų nuotraukų kokybė būtų labai prasta, čia būtų tas pats, kaip žiūrėti televizorių su blogai sureguliuota antena.

Zonde esančio vaizdo siųstuvo galingumas turėtų būti tikrai ne viena dešimtis vatų, dėl to būtų labai stipriai trukdoma kitiems radijo mėgėjams. O be to ir siuntimo greitis būtų maždaug viena nuotrauka per kokių 10 minučių. Ir dar neaišku, ar joje kas nors matytųsi. Žodžiu visiškai neapsimoka.
2009-11-23, 12:52:16
Tomas
Pagarba idejos autoriui ir visai jo komandai!. Dziugu girdeti, kad ir Lietuveleje kazkas vyksta.:) nesustokit !!
2009-11-23, 12:30:41
Sigitas
Smagu, kad atsiranda "ant Lietuvos" tokių, neeilinius sugebėjimus turinčių ir nestandartiškai mastančių, jaunų žmonių. Tikiuosi, Ernestai, kad sekantis bandymas bus daug rezultatyvesnis. Sekmės tau! Lauksim naujų eksperimentų.
2009-11-23, 12:27:53
Robertas
Super, Saunuolis.
2009-11-23, 12:18:34
Kęstas
O nebūtų buvę įmanoma padaryt taip, kad nuotraukas iškart siūstų į kompiuterį ?
2009-11-23, 12:11:40
kestas
Ernestai , visu pirma sveikinu su sekminga ideja ir tik tokie zmones, kaip tu, vercia kitus zmones didziuotis savo salimi saunuolis. Negaliu kuo labai tau ir padeti tiesiog noriu paraginti patarti pabandyti susisiekti su baltarusijos ambasada gal jie galetu ir padeti, nes tu kaip ir atvirai viska demonstruoji internetini puslapi sukuriai gal vistik jie teiksis padeti . Tuo paciu noriu paprasyti ir skaitytoju gal kas turi rysiu ar giminiu... As daug vilciu dedu i Ernesta ir pirma kart isgirdau apie toki eksperimenta Lietuvoje , padekit apvainikuoti sekminga jo tiksla .
2009-11-23, 12:07:32
Ernestas Kalabuckas
Dėl Baltarusijos vizos pasidarymo - problemų nebuvo. Esmė tame, kad Baltarusijoje pasienio ruožas - 30 km nuo pasienio. Mano balionas į tą zoną pakliuvo. Taip pat Viktoras, ten buvęs žmogus, sakė kad netoli, ant kalvos stovi pasieniečių bokštelis. Mes nelabai norime rizikuoti...

Jei vis dėl to, kas nors tikrai nori prisidėti, mielai pateiksime visas koordinates ir visą kitą, ką reikia apie tai žinoti. Galėsite patys išbandyti paieškas savo jėgomis ;)
2009-11-23, 10:51:16
mnd
Siaip Baltarusijos viza apie +/- 100 Lt kainuoja (pats dariausi ne karta), greitoji - apie 170. Bet gal jau ikainiai pasikeite. Siaip zinau firmele, kuri greitai tas vizas tvarko - man yra ir per diena padare. Buciau anksciau zinojes apie projekta, buciau padejes viza gauti - galetum ramiai nuvaziuoti ir surasti savo zonda. Nieko ten baisaus toje baltarusijoje nera, tik per siena uztrunka pervaziuoti. O siaip - toje zonoje laukai/miskai ir vienkiemiai, tai visko gali buti atsitike - gal jis tebeguli kur nors...
2009-11-23, 10:10:19
susidomejes
tai reikejo naudot sita programa kuri skaiciuoja ir primeta mazdaug nusileidimo vieta.
2009-11-23, 10:09:43
Ernestas Kalabuckas
Karoli, buvau įsitikinęs kad neįsisuks į variklį, nes visas mano zondas buvo išklijuotas folija - lėktuvai savo radaruose būtų mano balioną pastebėję. Taip pat, kiek žinau, meteorologai leisdami šiuos balionus irgi nėra visiškai įsitikinę, kad jų balionas nesusitiks su lėktuvu, tačiau kad ir kiek tų paleidimų buvo - tokio atsitikimo dar negirdėjau.

Gvidai, fotografavimas iš baliono vyko nuo pat paleidimo pradžios iki pat smūgio su žeme :) O pačio fotografavimo dažnis manau buvo pakankamas - nuotrauka kas 8 sekundes. Tas senukas fotoaparatas vos spėdavo tas nuotraukas išsaugoti :)

O dėl GLORY II, jei dar tokį leisiu, tai tikrai nekartosiu padarytų klaidų ;)
2009-11-23, 09:45:33
Giedrius
Kai leisi GLORY II tai starto vietą pasirink Kėdainius, tada didžiausia tikimybė kad Lietuvoje nusileis :)
2009-11-23, 09:09:16
Ignas
Super! Be zodziu...
2009-11-23, 00:05:01
Valdas
Na tikiuosi, kad kokie geri dedes ras visa iranga ir grazins!! Kad visi galetumem pamatyti nuotraukas is laabai aukstai ;)
P.S Laukiu Glory II pasirodymo :D
2009-11-22, 23:58:31
Rytis
ERNESTAI ! TU ESI VIENAS , O GAL IR VIENINTELIS IS GARSIU JONISKIO APYLINKIU ZMONIU . TAI SAKAU NES MANO SANELIS IS TEN KILES .

NESUSTOK !!!!!!!!
2009-11-22, 23:45:12
Tomas
Liuks,
spaudziu tau desine Ernestai. Daugiau tokiu!!! ;)
2009-11-22, 23:33:27
Gvidas
Labas, labai geras projektas. Siulau projekta pakartoti ir pajieskoti gal kas noretu paremti si projekta papildomai.
Siulau fotografuoti ir balionui kylant, tik fotografavimo dazni padidinti nes jis kyla greitai. Taip pat bandyti duomenis siusti per radijo komunikacija. Nebutinai pilna nuotrauka, gali buti sumazintas variantas.
Na o vienu zodziu esi saunuolis, sekmes toliau vystan projekta.
2009-11-22, 23:07:31
Karolis
O kaip tokiu atveju buvai isitikines, kad zondas su visu balionu neisisuks i kokio keleivinio lektuvo varikli? Sutinku - tikimybe labai maza, bet ji visvien ishlieka :) Nejau tikrinai skrydzius ar tiesiog pasikliovei nuojauta?
2009-11-22, 22:49:32
Arna
Maladec respektas. Situo page daug ka galma suzn arba kazkuo susidomet. Lauksiu dar tavo irasu:)
2009-11-21, 19:03:03
Ernestas Kalabuckas
Ačiū visiems, smagu kad patiko :) Šiaip buvo minčių pabandyti tai pakartoti, kadangi iš tikrųjų, antrą kartą galėčiau viską padaryti dar tobuliau, praplėsti įrangos galimybes. Na reikės dar pagalvoti :) Bus matyt :)

Remse, matot, neplanavau nusileidimo Baltarusijoje, todėl tekstas ant zondo tik lietuviškai. Na ką jau padarysi. Šiaip sako, kad toje Baltarusijos vietoje gyvena daug lietuvių, manau kas nors išverstų, jei tikrai norėtų man tą zondą grąžinti. Bet kuriuo atveju, telefono numerį bet kuris baltarusis suprastų :)
2009-11-21, 18:05:30
Remse
Manau reikejo parasyti ir rusiskai, nes jei kas ir rastu, baltarusijoje nelabai suprastu kas parasyta.
2009-11-21, 17:49:24
Mantas
Wow, spaudžiu dešinę tiek tau, tiek visiems padėjusiems - super "chebra" tikrai gerbiu už tokį projektą. Labai gaila, kad nepavyko pamatyti nuotraukų, bet manau ateityje nebepadarysi klaidos - nebūsi netoli kaimyninių šalių ir tada mes tas nuotraukas išvysime šiame puslapyje ;)

Ar dar bus tokių projektų? Mmm?
2009-11-21, 17:29:49
Nastė
Šaunuolis, pagaliau prabilai apie tai, ką daug metų darai. Labai įdomus straipsnis, perskaičiau visą (tiesiog ,,prarijau") o tai ką darai - reikėtų užpatentuoti (žinai kaip būna). Manau, kad ir apie kitus savo darbus parašysi. Sėkmės
2009-11-21, 10:54:27
Komaras
Grąžu pažiurėt ;)
2009-11-20, 22:01:39
Aistė
Atsiprašau - visko neskaičiau :D Bet ir taip daug žinojau apie šį tavo projektą :) Tikrai šauniai padirbėjai ir nuotraukos nepakartojamos gavosi :)
2009-11-20, 20:46:03
Loreta
Šaunuolis ;) sėkmės kituose projektuose! Didžiuojuos savo pusbroliuku:))))
2009-11-20, 19:52:23
Mangirdas
Aš taip pat noriu dalyvauti paleidime ;D

Šanuolis. Spaudžiu ranką.
2009-11-20, 19:02:13
Evaldas
Šaunuolis mano pusbrolis. Gėnijus. Taip ir toliau!
2009-11-20, 18:41:14
Viktor
Kita karta tikrai pasiseks, tik nepamirsk manes pakviesti :) Sekmes!
2009-11-20, 18:37:16